Join us on Facebook to keep up with all the news 

RED TAIL HAWKS SPONSORS

Rogue Valley Adventist

Red Tail Hawks


Boys Basketball Schedule

11/30

7pm

vs. Milo Adventist Mustangs

(Paradise Tournament)

77-41 W

12/1

11am

vs. Paradise (CA)

(Paradise Tournament)

45-23 W

12/2

7pm

vs. Rio Lindo (CA)

(Paradise Tournament)

52-61 L

12/6

6pm

vs. Milo Adventist Mustangs
60-31 W

12/11

7:30pm

vs. Cascade Christian Challengers
43-46 L

12/12

7:30pm

@ Glendale Pirates

32-54 L

12/16

7:30pm

vs. New Hope Christian Warriors

35-21 W

12/19

7pm

vs. Myrtle Point Bobcats

(Bandon Tournament)

54-60 L

12/20

7pm

vs. C.S. Lewis

(Bandon Tournament)

55-46 W

12/21

7:30pm

vs. Prospect Cougars

76-18 W

1/2

6:30pm

@ Central Christian Tigers
46-68 L

1/6

7:30pm

vs. Triad Timber Wolves

49-58 L

1/9

7:30pm

vs. Chiloquin Panthers

62-51 W

1/11

7pm

@ Hosanna Christian Lions

Rebroadcast - CLICK HERE!

33-68 L

1/13

7:30pm

vs. Canyonville Christian Pilots

Rebroadcast - CLICK HERE!

53-38 W

1/18

7:30pm

vs. Hosanna Christian Lions

Rebroadcast - CLICK HERE!

47-71 L

1/25

7:30pm

vs. Paisley Broncos

47-53 L

1/27

7:30pm

vs. North Lake Cowboys

Rebroadcast - CLICK HERE!

48-45 W

1/30

7:30pm

@ Chiloquin Panthers

Rebroadcast - CLICK HERE!

45-72 L

2/3

7:30pm

vs. Gilchrist Grizzlies

61-45 W

2/8

7pm

@ Prospect Cougars

46-19 W

2/10

8pm

@ Triad Timber Wolves

Rebroadcast - CLICK HERE!

36-52 L


Girls Basketball Schedule

11/30

7pm

vs. Milo Adventist Mustangs

(Paradise Tournament)

60-4 W

12/1

7pm

vs. Paradise (CA)

(Paradise Tournament)

57-19 W

12/2

7pm

vs. Rio Lindo (CA)

(Paradise Tournament)

37-24 W

12/6

6pm

vs. Milo Adventist Mustangs
60-12 W

12/11

6pm

vs. Cascade Christian Tigers

45-40 W

12/12

6pm

@ Glendale Pirates

56-8 W

12/16

6pm

vs. New Hope Christian Warriors

35-21 W

12/19

7pm

vs. Myrtle Point Bobcats

(Bandon Tournament)

38-21 W

12/20

7pm

vs. Alsea

(Bandon Tournament)

48-25 W

12/21

6pm

vs. Prospect Cougars

Rebroadcast - CLICK HERE!

56-10 W

1/2

5pm

@ Central Christian Tigers
52-18 W

1/6

6pm

vs. Triad Timber Wovles

27-44 L

1/9

6pm

vs. Chiloquin Queens

42-36 W

1/11

5:30pm

@ Hosanna Christian Lions

Rebroadcast - CLICK HERE!

48-44 W

1/13

6pm

vs. Canyonville Christian Pilots

Rebroadcast - CLICK HERE!

51-4 W

1/18

6pm

vs. Hosanna Christian Lions

Rebroadcast - CLICK HERE!

42-31 W

1/25

6pm

vs. Paisley Broncos

42-27 W

1/27

6pm

vs. North Lake Cowgirls

Rebroadcast - CLICK HERE!

33-26 W

1/30

6pm

@ Chiloquin Queens

Rebroadcast - CLICK HERE!

37-29 W

2/3

6pm

vs. Gilchrist Grizzlies

49-26 W

2/8

5:30pm

@ Prospect Cougars

45-12 W

2/10

6:30pm

@ Triad Timber Wolves

26-15 W

2/16

2pm

vs. Hosanna Christian Lions

(League Playoff)

Rebroadcast - CLICK HERE!

43-47 L

2/17

7:15pm

vs. Chiloquin Queens

(League Playoff #3 Seed)

Rebroadcast - CLICK HERE!

42-48 L



2016 League Champions

2016 State 6th Place

Athletic Secretary

Cynthia Ward

(541) 773-2988

Athletic Director

Michael Glasgow

(541) 773-2988

Principal

Ann Campbell

(541) 773-2988

Mascot: Red Tail Hawks


Regular District: 1A-5 Mountain Valley League


Phone: (541) 773-2988 Fax: (541) 779-7575


Website: None


Address: 3675 S Stage Rd, Medford, OR 97501


Rogue Valley Adventist

Red Tail Hawks


Boys Soccer Schedule

9/10

3pm

vs. Canyonville Christian Pilots
2-2 T

9/12

4pm

@ St. Mary's Crusaders0-11 L

9/14

1pm

vs. Paisley Broncos1-7 L

9/19

4:30pm

vs. Lakeview Honkers3-4 L

9/24

4pm

@ Cascade Christian Challengers0-10 L

9/26

4:30pm

@ Rogue River Chieftains1-8 L

9/28

3pm

vs. Illinois Valley Cougars0-3 L

10/3

4:30pm

@ Canyonville Christian Pilots3-5 L

10/8

3pm

vs. St. Mary's Crusaders0-8 L

10/17

330pm

vs. Cascade Christian Challengers0-6 L

10/22

3:30pm

vs. Rogue River Chieftains

10/24

3:30pm

@ Illinois Valley Cougars


Volleyball Schedule

8/23

TBD

vs. Butte Falls Loggers3-0 W

8/23

TBD

vs. New Hope Christian3-0 W

8/30

5:30pm

vs. Hosanna Christian Lions0-3 L

9/4

5pm

@ Trinity Lutheran Saints3-0 W

9/6

5pm

@ Chiloquin Queens

3-0 W

9/11

5:30pm

@ Triad Timber Wolves3-1 W

9/13

5:30pm

vs. Prospect Cougars3-0 W

9/14

1pm

vs. Paisley Broncos3-1 W

9/18

5:30pm

@ Hosanna Christian Lions

Rebroadcast - CLICK HERE!

0-3 L

9/25

5:30pm

vs. Chiloquin Queens

3-0 W

9/27

5:30pm

vs. Triad Timber Wolves​

3-1 W

10/2

5:30pm

@ Prospect Cougars3-0 W

10/3

4pm

@ Central Christian Tigers0-3 L

10/5

10:45a

vs. American (CA)

(Walla Walla Fall Classic)

2-0 W

10/5

10:45a

vs. Portland Adventist

(Walla Walla Fall Classic)

1-2 L

10/5

3:45pm

vs. Auburn Adventist

(Walla Walla Fall Classic)

1-2 L

10/9

5pm

@ Gilchrist Grizzlies

0-3 L

10/12

1pm

vs. North Lake Cowgirls

3-0 W

10/17

6pm

vs. Paisley Broncos

(League Playoff)

3-0 W

10/19

2pm

vs. Hosanna Christian Lions

(League Playoff)

0-3 L

10/19

4pm

vs. Central Christian Tigers

(League Playoff #3 Seed to State)

3-0 W

10/24

TBA

@ North Douglas Warriors

(State Playoff)