Join us on Facebook to keep up with all the news 

RIDDLE IRISH SPONSORS

Riddle Irish

Boys Baseball Schedule

3/13

4:30pm

@ Bandon2-9 L

3/17

12pm

vs. Myrtle Point Bobcats

27-0 W

3/17

2:30pm

vs. Myrtle Point Bobcats

17-0 W

3/20

4:30pm

vs. Bandon

5-16 L

3/30

12pm

vs. Sutherlin JV19-0 W

3/30

2pm

vs. Sutherlin JV22-5 W

4/3

4:30pm

vs. Prospect Cougars18-0 W

4/9

5pm

@ Hosanna Christian Lions​

Rebroadcast - CLICK HERE!

6-1 W

4/13

4:30pm

vs. Umpqua Valley Christian Monarchs
1-13 L

4/14

12pm

vs. Triad Timber Wolves
14-13 W

4/14

2:30pm

vs. Triad Timber Wolves15-5 W

4/17

4:30pm

@ Glendale Pirates2-1 W

4/21

1pm

@ North Lake Cowboys

Rebroadcast - CLICK HERE!

7-3 W

4/21

3:30pm

@ North Lake Cowboys

Rebroadcast - CLICK HERE!

15-4 W

4/26

4:30pm

@ Prospect Cougars

W

(Forfeit)

4/28

12pm

vs. Lost River Raiders

2-4 L

5/1

2pm

vs. Butte Falls Loggers10-0 W

5/1

4:30pm

vs. Butte Falls Loggers

22-5 W

5/4

1pm

vs. Bonanza Antlers
3-2 W

5/4

3pm

vs. Bonanza Antlers7-8 L

5/8

4:30pm

@ Umpqua Valley Christian Monarchs7-10 L

5/10

4:30pm

vs. Glendale Pirates3-2 W

5/15

4pm

vs. North Lake Cowboys

(League Playoff)

3-0 W

5/18

2pm

vs. Glendale Pirates

(League Playoff)

Rebroadcast - CLICK HERE!

7-5 W

5/23

TBD

@ Knappa Loggers

(State Playoff)

0-16 L


Girls Softball Schedule


3/17

12pm

vs. Myrtle Point Bobcats
4-3 W

3/17

2pm

vs. Myrtle Point Bobcats
7-9 L

3/20

4:30pm

vs. Bandon
15-7 W

3/30

12pm

vs. Sutherlin JV
13-3 W

3/30

2pm

vs. Sutherlin
6-22 L

4/2

4:30pm

vs. South Umpqua JV Lancers22-21 W

4/9

4:30pm

@ Hosanna Christian Lions​

20-6 W

4/10

4:30pm

vs. Butte Falls Loggers19-15 W

4/16

4:30pm

vs. Days Creek Wolves

13-12 W

4/17

4:30pm

@ Glendale Pirates
20-3 W

4/23

2pm

@ Chiloquin Queens

Rebroadcast - CLICK HERE!

20-2 W

4/23

4pm

@ Chiloquin Queens

Rebroadcast - CLICK HERE!

19-9 W

4/24

4:30pm

vs. Oakridge Warriors
17-16 W

4/26

4:30pm

@ Bandon30-12 W

4/28

12pm

vs. Lost River Raiders
15-25 L

5/1

4:30pm

@ Butte Falls Loggers​

14-7 W

5/7

4:30pm

vs. Siletz Valley
17-20 L

5/10

5:30pm

vs. Glendale Pirates

W

(Forfeit)

5/12

12pm

@ Bonanza Antlers3-15 L

5/15

4pm

@ Bonanza Antlers

(League Playoff)

0-10 L

5/18

4:30pm

vs. Days Creek Wolves

(League Playoff)

19-9 W

5/23

TBD

@ Kennedy Trojans

(State Playoff)

0-13 L


Riddle Irish


Boys Basketball Schedule

11/30

7:30pm

vs. Elkton Elks57-49 W

12/1

7pm

vs. Bandon
36-41 L

12/5

7:30pm

@ Powers Cruisers42-50 L

12/8

7:30pm

vs. Triad Timber Wolves

(Cow Creek Tournament)

38-74 L

12/9

1pm

vs. Yoncalla Eagles

(Cow Creek Tournament)

67-57 W

12/12

7:30pm

@ Elkton Elks

52-44 W

12/15

4:30pm

vs. Camas Valley Hornets

(Glendale Tournament)

37-50 L

12/16

7:30pm

vs. Marshfield

(Glendale Tournament)

63-32 W

12/29

7:30pm

@ Days Creek Wolves

48-44 W

1/5

7:30pm

vs. Monroe Dragons
62-85 L

1/6

7:30pm

vs. Myrtle Point Bobcats83-73 W

1/9

7:30pm

@ Lost River Raiders

Rebroadcast - CLICK HERE!

49-52 L

1/12

7:30pm

vs. Oakridge Warriors
62-74 L

1/13

7:30pm

@ Oakland Oakers39-65 L

1/16

7:30pm

@ Bonanza Antlers

Rebroadcast - CLICK HERE!

63-49 W

1/19

7:30pm

vs. Crow Cougars
66-17 W

1/23

7:30pm

@ Butte Falls Loggers

45-57 L

1/26

7:30pm

@ Monroe Dragons
49-63 L

1/30

7:30pm

vs. Lost River Raiders

51-65 L

2/2

7:30pm

@ Oakridge Warriors
46-64 L

2/3

7:30pm

vs. Oakland Oakers61-69 L

2/6

7:30pm

vs. Bonanza Antlers​

48-39 W

2/9

7:30pm

@ Crow Cougars55-42 W

2/13

7:30pm

vs. Butte Falls Loggers
57-58 L


Girls Basketball Schedule


11/30

6pm

vs. Elkton Elks31-64 L

12/1

5:30pm

vs. Bandon
31-25 W

12/5

6pm

@ Powers Crusiers34-54 L

12/8

6pm

vs. Triad Timber Wolves

(Cow Creek Tournament)

31-65 L

12/9

10am

vs. Yoncalla Eagles

(Cow Creek Tournament)

46-32 W

12/12

6pm

@ Elkton Elks

11-55 L

12/15

3pm

vs. Camas Valley Hornets

(Glendale Tournament)

21-39 L

12/16

3pm

vs. Glendale Pirates

(Glendale Tournament)

53-20 W

12/29

6pm

@ Days Creek Wolves​

11-54 L

1/5

6pm

vs. Monroe Dragons12-63 L

1/9

6pm

@ Lost River Raiders

Rebroadcast - CLICK HERE!

17-40 L

1/13

6pm

@ Oakland Oakers
24-59 L

1/16

6pm

@ Bonanza Antlers22-48 L

1/19

6pm

vs. Crow Cougars

27-66 L

1/23

6pm

@ Butte Falls Loggers
36-46 L

1/26

7pm

@ Monroe Dragons13-67 L

1/30

6pm

vs. Lost River Raiders​

6-53 L

2/2

6pm

@ Oakridge Warriors26-55 L

2/3

6pm

vs. Oakland Oakers
13-55 L

2/6

6pm

vs. Bonanza Antlers

23-53 L

2/9

6pm

@ Crow Cougars

12-73 L

2/13

6pm

vs. Butte Falls Loggers26-36 L


Athletic Director

Russell Hobson

(541) 874-2251

Principal

William Starkweather

(541) 874-2251

Superintendent


Mascot: Irish


Regular District: 1A-4 Skyline League

Phone: (541) 874-2251 Fax: (541) 874-3510

Website: http://www.riddle.k12.or.us/

Riddle School District 70

Address: 147 S Main Street, Riddle, OR 97469

Riddle Irish


Football Schedule

8/31

7pm

@ North Douglas Warriors

44-60 L

9/7

7pm

vs. Mapleton Sailors52-44 W

9/14

7pm

@ Chiloquin Panthers54-32 W

9/21

7pm

@ Myrtle Point Bobcats70-14 W

9/28

7pm

vs. Glendale Pirates​

60-6 W

10/5

7pm

vs. Days Creek Wolves

Rebroadcast - CLICK HERE!

42-16 W

10/13

1pm

@ Camas Valley Hornets

Rebroadcast - CLICK HERE!

0-56 L

10/19

7pm

vs. Butte Falls Loggers54-24 W

10/27

7pm

vs. TBD


Volleyball Schedule

8/25

7pm

vs. Myrtle Point Bobcats0-3 L

8/28

4pm

@ Days Creek Wolves

(Glendale H.S.)

0-3 L

8/28

7:30pm

@ Glendale Pirates3-2 W

9/30

6pm

vs. Camas Valley Hornets0-3 L

9/6

5:30pm

vs. Yoncalla Eagles

(New Hope H.S.)

0-3 L

9/6

7pm

@ New Hope Christian0-3 L

9/8

11:45a

vs. Umpqua Valley Christian Monarchs

(Glendale Tournament)

0-2 L

9/8

3pm

vs. Crow Cougars

(Glendale Tournament)

0-2 L

9/8

5pm

vs. South Umpqua Lancers JV

(Glendale Tournament)

2-1 W

9/8

6pm

vs. Mapleton Sailors

(Glendale Tournament)

0-2 L

9/11

5:30pm

vs. Pacific Pirates3-1 W

9/11

7pm

vs. North Douglas Warriors
0-3 L

9/18

6pm

vs. Glendale Pirates3-1 W

9/20

7pm

@ Camas Valley Hornets0-3 L

9/27

6pm

vs. New Hope Christian0-3 L

10/2

6pm

@ Pacific Pirates2-3 L

10/4

6pm

@ Elkton

0-3 L

10/9

6pm

vs. Umpqua Valley Christian Monarchs0-3 L

10/13

4pm

@ Camas Valley Hornets3-2 W

10/18

TBA

@ Elkton Elks

(League Playoff)

0-3 L