Athletic Director

Russell Hobson

(541) 874-2251

Riddle Irish


Boys Basketball Schedule

11/28

7pm

@ Milo Adventist Mustangs93-39 W

12/1

3pm

vs. Crow Cougars72-21 W

12/4

7:30p

@ Rogue River Chieftains69-55 W

12/7

7:30p

vs. Canyonville Pilots

(Cow Creek Tournament)

77-45 W

12/8

TBD

vs. East Linn Christiang

(Cow Creek Tournament)

50-36 W

12/11

7:30p

@ Myrtle Point Bobcats
59-54 W

12/14

7:30p

@ Bandon76-50 W

12/18

7:30p

@ Monroe Dragons

94-63 W

12/20

7:30p

vs. Lowell Devils

68-41 W

1/4

7:30p

vs. Pacific Pirates79-23 W

1/8

7:30p

vs. Camas Valley Hornets

60-30 W

1/11

7:30p

@ New Hope Christian Warriors

71-26 W

1/12

4pm

vs. Glide Wildcats72-41 W

1/18

7:30

@ North Douglas Warriors45-57 L

1/19

7:30p

@ Elkton Elks

65-28 W

1/22

7:30p

vs. Days Creek Wolves

43-44 L

1/25

7:30p

vs. Yoncalla Eagles
72-50 W

1/26

7:30p

@ Pacific Pirates57-26 W

1/29

7:30p

vs. Glendale Pirates75-26 W

2/1

7:30p

@ Camas Valley Hornets68-36 W

2/2

3pm

vs. Toledo69-82 L

2/5

7:30p

vs. Umpqua Valley Christian Monarchs

68-67 W

2/8

7:30p

vs. New Hope Christian Warriors
83-30 W

2/15

6:30p

vs. Umpqua Valley Christian Monarchs

(League Playoff - Marshfield HS)

66-51 W

2/16

6:30p

@ Days Creek Wolves

(League Championship - Marshfield HS)

43-45 L

2/19

6pm

vs. North Lake Cowboys

(State Playoffs)

66-39 W

2/22

6pm

@ Trinity Lutheran Saints

(State Playoffs)

41-62 L


Girls Basketball Schedule


11/28

5:30p

@ Milo Adventist Mustangs17-27 L

12/1

6pm

vs. Crow Cougars45-48 L

12/4

6pm

@ Rogue River Chieftains17-55 L

12/7

6pm

vs. Canyonville Pilots

(Cow Creek Tournament)

55-43 W

12/8

TBD

vs. East Linn Christian

(Cow Creek Tournament)

16-41 L

12/11

5:30pm

@ Myrtle Point Bobcats
29-71 L

12/14

6pm

@ Bandon17-66 L

12/20

7pm

vs. Lowell Devils

29-48 L

1/4

6pm

vs. Pacific Pirates49-60 L

1/8

6pm

vs Camas Valley Hornets

21-60 L

1/11

6pm

@ New Hope Christian Warriors

20-49 L

1/18

6pm

@ North Douglas Warriors17-48 L

1/19

6pm

@ Elkton Elks

20-60 L

1/22

6pm

vs. Days Creek Wolves

24-59 L

1/25

6pm

vs. Yoncalla Eagles43-44 L

1/26

6pm

@ Pacific Pirates32-69 L

2/1

6pm

@ Camas Valley Hornets22-38 L

2/5

6pm

vs. Umpqua Valley Christian Monarchs

23-30 L

2/8

6pm

vs. New Hope Christian Warriors
42-52 L


RIDDLE IRISH

Riddle Irish

Boys Baseball Schedule

3/12

4:30pm

vs. Bandon
1-6 L

3/15

4:30pm

vs. Monroe Dragons8-11 L

3/18

4:30pm

@ Reedsport Braves2-9 L

3/21

4pm

vs. Coquille Red Devils12-0 W

3/27

4pm

@ Santiam Christian

(Santiam Christian Tournament)

0-10 L

3/28

1pm

@ Warrenton

(Santiam Christian Tournament)

1-2 L

3/29

1pm

vs. Monroe

(Santiam Christian Tournament)

0-12 L

4/2

4:30pm

@ North Douglas Warriors
5-4 W

4/5

2pm

@ North Douglas Warriors
4-1 W

4/6

4:30pm

vs. North Douglas Warriors
6-13 L

4/9

4:30pm

vs. Umpqua Valley Christian Monarchs
0-5 L

4/12

6pm

@ Umpqua Valley Christian Monarchs4-17 L

4/12

8pm

@ Umpqua Valley Christian Monarchs
2-11 L

4/16

4:30pm

@ Glendale Pirates
11-5 W

4/19

2pm

vs. Glendale Pirates
8-1 W

4/19

4pm

vs. Glendale Pirates
10-0 W

4/23

4:30pm

@ Lost River Raiders
7-0 W

4/30

4:30pm

@ Elkton / Yoncalla
16-6 W

5/3

2pm

vs. Elkton / Yoncalla
12-2 W

5/3

4pm

vs. Elkton / Yoncalla
11-5 W

5/7

4:30pm

vs. Oakland Oakers
10-2 W

5/10

2pm

@ Oakland Oakers
2-6 L

5/10

4:30pm

@ Oakland Oakers11-2 W

5/13

4:30pm

@ Glide Wildcats2-3 L

5/15

2pm

vs. Glide Wildcats
5-4 W

5/15

4:30pm

vs. Glide Wildcats
6-7 L


Girls Softball Schedule


3/11

4:30pm

@ Rogue River Chieftains
1-11 L

3/15

2pm

vs. Lost River Raiders
2-16 L

3/15

4pm

vs. Lost River Raiders
5-19 L

3/18

4:30

@ Myrtle Point Bobcats
11-4 W

4/10

4:30pm

vs. Oakland Oakers
0-2 L

4/12

4:30pm

vs. Chiloquin Queens

12-4 W

4/17

4:30pm

vs. Yoncalla / Elkton
26-6 W

4/19

2pm

vs. Monroe Dragons

1-15 L

4/19

4:30pm

vs. Monroe Dragons

5-8 L

4/22

4:30pm

@ Days Creek Wolves
0-11 L

4/23

4:30pm

@ North Douglas Warriors
0-10 L

4/24

4:30pm

vs. North Douglas Warriors
2-8 L

4/26

2pm

@ Oakridge Warriors
20-5 W

4/26

4:30pm

@ Oakridge Warriors

14-15 L

4/29

2pm

@ Central Linn Cobras
0-15 L

4/29

4pm

@ Central Linn Cobras
2-13 L

4/30

4:30pm

@ Oakland Oakers
2-9 L

5/3

2pm

vs. Mohawk Mustangs

5-10 L

5/3

4:30pm

vs. Mohawk Mustangs
15-23 L

5/6

4:15pm

@ Yoncalla / Elkton

L

Forfeit

5/7

3pm

@ Lowell

L

Forfeit

5/7

5pm

@ Lowell

L

Forfeit

5/8

4:30pm

vs. Days Creek / Milo Adventist

L

Forfeit


Principal

William Starkweather

(541) 874-2251

Riddle Irish


Football Schedule

8/31

7pm

@ North Douglas Warriors

44-60 L

9/7

7pm

vs. Mapleton Sailors52-44 W

9/14

7pm

@ Chiloquin Panthers54-32 W

9/21

7pm

@ Myrtle Point Bobcats70-14 W

9/28

7pm

vs. Glendale Pirates​

60-6 W

10/5

7pm

vs. Days Creek Wolves

Rebroadcast - CLICK HERE!

42-16 W

10/13

1pm

@ Camas Valley Hornets

Rebroadcast - CLICK HERE!

0-56 L

10/19

7pm

vs. Butte Falls Loggers54-24 W

10/27

7pm

vs. Triad Timber Wolves

(League Playoff)

42-14 W

11/2

7pm

@ Hosanna Christian Lions

(State Playoff)

30-56 L


Volleyball Schedule

8/25

7pm

vs. Myrtle Point Bobcats0-3 L

8/28

4pm

@ Days Creek Wolves

(Glendale H.S.)

0-3 L

8/28

7:30pm

@ Glendale Pirates3-2 W

9/30

6pm

vs. Camas Valley Hornets0-3 L

9/6

5:30pm

vs. Yoncalla Eagles

(New Hope H.S.)

0-3 L

9/6

7pm

@ New Hope Christian0-3 L

9/8

11:45a

vs. Umpqua Valley Christian Monarchs

(Glendale Tournament)

0-2 L

9/8

3pm

vs. Crow Cougars

(Glendale Tournament)

0-2 L

9/8

5pm

vs. South Umpqua Lancers JV

(Glendale Tournament)

2-1 W

9/8

6pm

vs. Mapleton Sailors

(Glendale Tournament)

0-2 L

9/11

5:30pm

vs. Pacific Pirates3-1 W

9/11

7pm

vs. North Douglas Warriors
0-3 L

9/18

6pm

vs. Glendale Pirates3-1 W

9/20

7pm

@ Camas Valley Hornets0-3 L

9/27

6pm

vs. New Hope Christian0-3 L

10/2

6pm

@ Pacific Pirates2-3 L

10/4

6pm

@ Elkton

0-3 L

10/9

6pm

vs. Umpqua Valley Christian Monarchs0-3 L

10/13

4pm

@ Camas Valley Hornets3-2 W

10/18

TBA

@ Elkton Elks

(League Playoff)

0-3 L


Mascot: Irish


Regular District: 1A-4 Skyline League

Phone: (541) 874-2251 Fax: (541) 874-3510

Website: http://www.riddle.k12.or.us/

Riddle School District 70

Address: 147 S Main Street, Riddle, OR 97469

Superintendent