2017 League Champions


Oakland Oakers


Football Schedule

9/1

7pm

vs. Sutherlin22-6 W

9/8

7pm

@ Glide52-32 W

9/22

7pm

vs. Kennedy Trojans30-7 W

9/29

7pm

@ Lost River Raiders​

18-19 L

10/6

7pm

vs. Monroe Dragons14-34 L

10/13

7pm

vs. Oakridge JV Warriors48-14 W

10/20

7pm

@ Monroe Dragons

10/27

7pm

vs. Lost River Raiders

LIVE BROADCAST - CLICK HERE!



Volleyball Schedule

8/29

6pm

vs. Elkton Elks0-3 L

8/31

6pm

vs. Harrisburg0-3 L

9/5

6pm

@ Sutherlin0-3 L

9/7

6pm

vs. Riddle Irish3-0 W

9/12

6pm

vs. Oakridge Warriors0-3 L

9/14

4:30pm

vs. Bonanza Antlers

(Oakridge High School)

0-3 L

9/14

6pm

vs. Lost River Raiders

(Oakridge High School)

0-3 L

9/16

9am

vs. Reedsport Braves

(Reedsport Invitational)

0-2 L

9/19

6pm

vs. Crow Cougars0-3 L

9/21

6pm

@ Canyonville Christian Pilots3-0 W

9/26

6pm

vs. Monroe Dragons0-3 L

10/3

6pm

@ Riddle Irish2-3 L

10/5

6pm

vs. East Linn Christian3-0 W

10/10

6pm

@ Oakridge Warriors0-3 L

10/12

6pm

vs. Canyonville Christian Pilots3-0 W

10/14

1:30pm

@ Bonanza Antlers

(Lost River High School)

Rebroadcast - CLICK HERE!

0-3 L

10/14

4:30pm

@ Lost River Raiders

Rebroadcast - CLICK HERE!

2-3 L

10/17

6pm

@ Monroe Dragons0-3 L

10/19

6pm

@ Crow Cougars


Oakland Oakers


Boys Basketball Schedule

12/2

7:30pm

vs. Reedsport Braves65-54 W

12/3

4:30pm

@ Illinois Valley Cougars46-40 W

12/6

7:30pm

vs. Elkton Elks63-31 W

12/9

7pm

vs. Douglas Warriors

(Douglas Tournament)

62-75 L

12/10

7pm

vs. Myrtle Point Bobcats

(Douglas Tournament)

74-37 W

12/13

7:30pm

vs. Glendale Pirates

Rebroadcast - CLICK HERE!

41-28 W

12/20

7:30pm

@ Days Creek Wolves40-44 L

12/22

7:30pm

@ Central Linn Cobras​62-67 L

12/28

8pm

vs. Glide

(Christmas Tournament)

45-61 L

12/29

7pm

vs. North Douglas

(Christmas Tournament)

45-43 W

1/10

7:30pm

@ Crow Cougars
66-34 W

1/13

7:30pm

vs. Canyonville Christian Pilots
55-20 W

1/14

7:30pm

@ Riddle Irish
48-63 L

1/17

7:30pm

vs. Monroe Dragons
66-59 W

1/20

7:30pm

@ Lost River Raiders

Rebroadcast - CLICK HERE!

43-30 W

1/21

1:30pm

@ Bonanza Antlers

Rebroadcast - CLICK HERE!

43-52 L

1/24

7:30pm

@ Oakridge Warriors
51-63 L

1/27

7:30pm

vs. Bonanza Antlers
59-56 W

1/31

7:30pm

vs. Crow Cougars
70-27 W

2/3

7:30pm

@ Canyonville Christian Pilots
83-27 W

2/4

7:30pm

vs. Riddle Irish
42-31 W

2/7

7:30pm

@ Monroe Dragons
62-44 W

2/10

7:30pm

vs. Lost River Raiders

46-49 L

2/14

7:30pm

vs. Oakridge Warriors
47-48 L

2/17

7pm

vs. Monroe Dragons

(MVC Tournament)

Rebroadcast - CLICK HERE!

75-74 W 2OT

2/18

2:30pm

vs. Riddle Irish

(MVC #3 Seed To State)

Rebroadcast - CLICK HERE!

70-51 W

2/24

6pm

@ Stanfield
56-90 L


Girls Basketball Schedule

12/2

6pm

vs. Reedsport Braves60-15 W

12/3

3pm

@ Illinois Valley Cougars48-58 L

12/6

6pm

vs. Elkton Elks61-24 W

12/9

3pm

vs. Douglas Warriors

(Douglas Tournament)

25-61 L

12/10

7pm

vs. Myrtle Point Bobcats

(Douglas Tournament)

54-30 W

12/13

6pm

vs. Glendale Pirates

Rebroadcast - CLICK HERE!

59-11 W

12/20

5:30pm

@ Days Creek Wolves55-30 W

12/22

6pm

@ Central Linn Cobras36-37 L

12/28

6:30pm

vs. Glide

(Oakland Christmas Tournament)

38-57 L

12/29

6:30pm

vs. Bandon

(Oakland Christmas Tournament)

41-28 W

1/10

6pm

@ Crow Cougars55-43 W

1/13

6pm

vs. Canyonville Christian Pilots58-15 W

1/14

6pm

@ Riddle Irish41-25 W

1/17

6pm

vs. Monroe Dragons44-63 L

1/20

6pm

@ Lost River Raiders

Rebroadcast - CLICK HERE!

28-39 L

1/21

12pm

@ Bonanza Antlers

Rebroadcast - CLICK HERE!

43-14 W

1/24

6pm

@ Oakridge Warriors52-28 W

1/27

6pm

@ Bonanza Antlers33-32 W

1/31

6pm

vs. Crow Cougars48-25 W

2/3

6pm

@ Canyonville Christian Pilots69-18 W

2/4

6pm

vs. Riddle Irish
55-30 W

2/7

6pm

@ Monroe Dragons
40-55 L

2/10

6pm

vs. Lost River Raiders

42-20 W

2/14

6pm

vs. Oakridge Warriors
55-39 W

2/17

7pm

vs. Lost River Raiders

(MVC Tournament)

Rebroadcast - CLICK HERE!

30-27 W

2/18

1pm

vs. Monroe Dragons

(MVC Tournament Championship)

Rebroadcast - CLICK HERE!

32-56 L

2/25

TBA

@ East Linn Christian

(State Playoff)

39-50 L



Principal

Jeff Clark

(541) 459-2597

Superintendent

Nanette Hagen

(541) 459-2271

SMALL SCHOOL BROADCASTING!

​Start Broadcasting Your Games Today. CLICK HERE!

Join us on Facebook and keep up to date with all the news 

Oakland Oakers


Boys Baseball Schedule

3/14

4:30pm

vs. Creswell4-1 W

3/16

4:30pm

vs. Glide7-8 L

3/23

4:30pm

@ Regis Rams8-2 W

3/31

10am

@ Sherman / Arlington / Condon

(Spring Break Tournament)

4-5 L

4/1

10am

@ Grant Union / Prairie City

(Spring Break Tournament)

13-4 W

4/1

11am

vs. Culver Bulldogs

(Grant Union Tournament)

17-0 W

4/4

4:30pm

vs. Oakridge Warriors10-1 W

4/14

2pm

@ Monroe Dragons

8-11 L

4/14

4:30pm

@ Monroe Dragons
5-3 W

4/21

3pm

@ Lowell Devils
11-0 W

4/21

5pm

@ Lowell Devils

8-1 W

4/22

4:30pm

@ Crow Cougars21-1 W

4/27

4:30pm

@ North Douglas Warriors11-1 W

4/29

12pm

@ Oakridge Warriors
8-3 W

4/29

2:30pm

@ Oakridge Warriors
7-1 W

5/2

2pm

vs. North Douglas Warriors9-3 W

5/2

4:30pm

vs. North Douglas Warriors2-4 L

5/3

4:30pm

vs. Monroe Dragons
5-8 L

5/5

2pm

vs. Crow Cougars
22-1 W

5/5

4:30pm

vs. Crow cougars
20-3 W

5/8

4:30pm

vs. Lowell Devils
13-3 W

5/9

4:30pm

@ Elkton / Yoncalla14-0 W

5/12

2pm

vs. Elkton / Yoncalla

13-1 W

5/12

4:30pm

vs. Elkton / Yoncalla
15-0 W

5/19

2pm

vs. North Douglas Warriors

(League Playoff)

9-4 W

5/19

4:30pm

@ Monroe Dragons

(League Playoff)

5-4 W

5/24

5pm

vs. Nestucca

(State Playoff)

10-6 W

5/26

4:30pm

@ Regis Rams

(State Playoff)

0-5 L


Girls Softball Schedule

3/14

4:30pm

vs. Creswell5-11 L

3/16

4:30pm

vs. Glide4-6 L

3/23

4:30pm

@ Regis Rams7-14 L

4/3

4pm

@ Cascade Christian Challengers

4-12 L

4/4

4:30pm

@ Oakridge Warriors

19-1 W

4/13

4:30pm

@ North Douglas Warriors0-10 L

4/14

2pm

@ Monroe Dragons8-18 L

4/14

4pm

@ Monroe Dragons10-9 W

4/18

4:30pm

@ Mohawk Indians19-0 W

4/19

4:30pm

vs. Yoncalla / Elkton12-0 W

4/21

3pm

@ Lowell Devils13-4 W

4/21

5pm

@ Lowell Devils5-7 L

4/27

4:30pm

vs. Oakridge Warriors

11-0 W

4/28

3pm

@ Gold Beach Panthers

(Bonanza Tournament)

7-6 W

4/28

4:30pm

@ Bonanza Antlers

(Bonanza Tournament)

5-1 W

4/29

10:30a

@ Lakeview Honkers

(Bonanza Tournament)

12-9 W

5/1

4:30pm

vs. Mohawk Indians15-1 W

5/3

4:30pm

@ Monroe Dragons2-12 L

5/8

2pm

vs. North Douglas Wariors4-3 W

5/8

4:30pm

vs. Lowell Devils
5-6 L

5/10

TBD

vs. Coquille7-0 W

5/15

3pm

@ Yoncalla / Elkton

11-2 W

5/17

4:30pm

vs. Lowell Devils

(League Playoff)

10-2 W

5/18

2pm

vs. Monroe Dragons

(League Playoff)

3-4 L

5/24

TBA

@ Central Linn Cobras

(State Playoff)

5-6 L


2014 League Champions

Athletic Director

Jeff Clark

(541) 459-2597 x201

Mascot: Oakers


Regular District: 2A-3 Mountain View Conference


Phone: (541) 459-2597 Fax: (541) 459-4765


Website: http://www.oakland.k12.or.us


Oakland School District 1


Address: 521 NE Spruce, Oakland, OR 97462