SPONSOR THE STUDENT BROADCAST PROGRAM! CLICK HERE!

Girls Basketball

COWBOYS / COWGIRLS SPONSORS

2016-17 League Champions

Boys Basketball

North Lake Cowboys


Boys Basketball Schedule

11/30

5:30pm

vs. Gilchrist Grizzlies
43-63 L

12/2

7:30pm

vs. South Wasco County

(John Howey Tournament)

28-53 L

12/3

1:30pm

vs. Klickitat (WA)

(John Howey Tournament)

38-57 L

12/9

6:30pm

vs. Mitchell / Spray

(Holiday Tournament)

40-32 W

12/10

TBA

vs. Bonanza Antlers

(Holiday Tournament)

28-47 L

12/17

TBA

vs. Crane Mustangs

(Crane Tournament)

47-54 L

12/22

3:30pm

@ Chiloquin Panthers

31-86 L

1/13

6:30pm

vs. Central Christian Lions47-30 W

1/14

4:30pm

@ Hosanna Christian Lions

Rebroadcast - CLICK HERE!

26-84 L

1/17

5pm

@ Trinity Lutheran Saints46-62 L

1/20

5pm

vs. Prospect Cougars
37-36 W

1/27

7pm

@ Gilchrist Grizzlies
57-54 W

1/28

1:30pm

vs. Butte Falls Loggers
48-25 W

1/31

7pm

vs. Paisley Broncos
39-46 L

2/2

6pm

vs. Rogue Valley Adventist Hawks

Rebroadcast - CLICK HERE!

35-57 L

2/3

7pm

vs. Gilchrist Grizzlies
53-74 L

2/4

4pm

@ Triad Timber Wolves

Rebroadcast - CLICK HERE!

34-67 L

2/10

6:30pm

vs. Trinity Lutheran Saints
61-69 L

2/11

3:30pm

@ Central Christian Tigers
68-56 W


Girls Basketball Schedule

11/30

4pm

vs. Gilchrist Grizzlies40-21 W

12/2

6pm

vs. South Wasco County

(John Howey Tournament)

35-28 W

12/3

TBA

vs. Damascus Christian

(John Howey Tournament)

30-24 W

12/9

5pm

vs. Mitchell / Spray

(North Lake Tournament)

66-18 W

12/10

TBA

vs. Bonanza Antlers

(North Lake Tournament)

45-33 W

12/17

TBA

vs. Crane Mustangs

(Crane Tournament)

23-30 L

12/22

2pm

@ Chiloquin Queens​

34-37 L

1/13

5pm

vs. Central Christian Tigers
56-5 W

1/14

3pm

@ Hosanna Christian Lions

Rebroadcast - CLICK HERE!

30-27 W

1/20

3pm

vs. Prospect Cougars
46-31 W

1/21

12pm

vs. Mountain View (FR)
58-6 W

1/27

5:30pm

@ Gilchrist Grizzlies
39-41 L

1/31

6pm

vs. Paisley Broncos40-16 W

2/2

4:30pm

vs. Rogue Valley Adventist Hawks

Rebroadcast - CLICK HERE!

36-26 W

2/3

5:30pm

vs. Gilchrist Grizzlies

45-19 W

2/4

2:30pm

@ Triad Timber Wolves

Rebroadcast - CLICK HERE!

33-30 W

2/10

5pm

vs. Mountain View JV
31-17 W

​2/11

2pm

@ Central Christian Tigers56-3 W

​2/15

6pm

​vs. Gilchrist Grizzlies

(MVL District Play-In-Game)

40-33 W

2/17

12:30p

vs. Chiloquin Queens

(League Playoffs)

35-29 W

2/18

2:45p

vs. Hosanna Christian Lions

(MVL League Playoff Championship)

Rebroadcast - CLICK HERE!

41-29 W

2/25

5pm

vs. Arlington

(State Playoffs)

43-54 L


North Lake Cowboys


Boys Baseball Schedule

3/17

4:30pm

@ Summit (FR)
0-16 L

3/24

12pm

vs. Umpqua Valley / Melrose

0-25 L

3/24

2pm

vs. Umpqua Valley / Melrose

0-34 L

4/4

1pm

@ Riddle / Days Creek

2-17 L

4/4

3pm

@ Riddle / Days Creek

4-22 L

4/12

1pm

vs. Glendale Pirates

7-10 L

4/12

3pm

vs. Glendale Pirates

1-18 L

4/18

2:30pm

@ La Pine JV Hawks13-0 W

4/22

10am

vs. Triad Timber Wolves1-20 L

4/22

12pm

vs. Triad Timber Wolves
4-11 L

4/29

1pm

@ Bonanza Antlers
5-11 L

4/29

3pm

@ Bonanza Antlers
3-19 L

5/2

4pm

vs. Culver JV Bulldogs10-12 L

5/6

12pm

vs. Lost River Raiders
0-16 L

5/6

2pm

vs. Lost River Raiders

4-16 L

5/12

5pm

@ Hosanna Christian Lions

Rebroadcast - CLICK HERE!

0-21 L

5/12

7pm

@ Hosanna Christian Lions

2-13 L


Girls Softball Schedule

TBA

TBD0-0


thletic Director

Tracey Fivecoat

(541) 576-2121

Principal

Dave Kerr

(541) 576-2121


Dave Kerr

(541) 576-2121

Mascot: Cowboys


Regular District: 1A-5 Mountain Valley League


Phone: (541) 576-2121 Fax: (541) 576-2705


Website: http://www.nlake.k12.or.us


Address: 57566 Fort Rock Rd, Silver Lake, OR 97638

North Lake Cowboys


Football Schedule

9/9

1pm

@ Mitchell64-14 W

9/15

3pm

vs. Bonanza Antlers6-34 L

9/22

3pm

vs. Butte Falls Loggers26-62 L

9/30

3pm

vs. Triad Timber Wolves

Rebroadcast - CLICK HERE!

14-56 L

10/6

7pm

@ Chiloquin Panthers38-52 L

10/12

3pm

vs. Hosanna Christian Lions

Rebroadcast - CLICK HERE!

6-64 L

10/20

4pm

@ Gilchrist Grizzlies


Volleyball Schedule

8/26

9am

@ Triad Timber Wolves

(Triad 2nd Annual)

0-2 L

8/26

5pm

vs. Henley Hornets JV

(Triad 2nd Annual)

1-2 L

9/8

3pm

@ Prospect Cougars3-0 W

9/9

4:30pm

@ Mitchell3-0 W

9/14

6pm

@ Trinity Lutheran Saints3-1 W

9/15

1pm

vs. Rogue Valley Adventist Red Tail Hawks2-3 L

9/19

5:30pm

vs. Paisley Broncos3-1 W

9/21

3pm

vs. McKenzie Eagles0-3 L

9/21

7pm

vs. Paisley Broncos3-1 W

9/22

2pm

vs. Butte Falls Loggers3-1 W

9/23

9am

vs. Monument / Dayville

(Crane Tournament)

2-0 W

9/23

2pm

vs. Crane Mustangs

(Crane Tournament)

0-2 L

9/26

5:30pm

vs. Gilchrist Grizzlies2-3 L

9/28

5pm

@ Central Christian Tigers3-1 W

9/29

12:30p

North Lake JV vs. Triad JV

Rebroadcast - CLICK HERE!

0-2 L

9/29

2pm

vs. Triad Timber Wolves3-1 W

10/6

5:15pm

@ Chiloquin Queens

L

Forfeit

10/10

4pm

vs. Prospect Cougars

(Gilchrist Jamboree)

Rebroadcast - CLICK HERE!

3-1 W

10/10

6:30pm

vs. Gilchrist Grizzlies

(Gilchrist Jamboree)

Rebroadcast - CLICK HERE!

0-3 L

10/12

5:30pm

vs. Hosanna Christian Lions

Rebroadcast - CLICK HERE!

0-3 L

10/18

4pm

vs. Trinity Lutheran Saints

(League Playoff)



SMALL SCHOOL BROADCASTING!

​Start Broadcasting Your Games Today. CLICK HERE!

Join us on Facebook and keep up to date with all the news