Boys

Lakeview Honkers


Boys Basketball Schedule

11/29

7:15pm

vs. Sutherlin

(Bill Spelgatti Invitational)

41-57 L

11/30

2pm

vs. South Umpqua Lancers

(Bill Spelgatti Invitational)

59-21 W

12/1

1:45pm

vs. City Christian

(Bill Spelgatti Invitational)

68-63 W

12/4

7:30pm

@ Burns Hilanders

48-67 L

12/7

4:30pm

vs. Culver Bulldogs

(Running Raider Tourney)

66-45 W

12/8

4:30pm

vs. Burns Hilanders

(Running Raider Tourney)

48-56 L

12/11

7pm

vs. Modoc Braves

54-68 L

12/13

5:30p

vs. Tulelake Honkers

(Block M Tourney)

73-65 W

12/14

2:40p

vs. Portola (CA)

(Block M Tourney)

74-56 W

12/15

5:40p

vs. Modoc Braves

(Block M Tourney)

43-59 L

12/28

3pm

@ Grant Union Prospectors

59-56 W

1/3

7:30pm

@ Glide Wildcats

39-44 L

1/5

5:30pm

vs. Lost River Raiders

42-45 L

1/8

7pm

@ Butte Falls Loggers

56-60 L

1/11

8pm

vs. Canyonville Pilots

Rebroadcast - CLICK HERE!

80-48 W

1/18

7:30pm

@ Rogue River Chieftains

59-52 W

1/22

7:30pm

vs. Illinois Valley Cougars​

58-67 L

1/25

6:30pm

vs. Glide Wildcats

Rebroadcast - CLICK HERE!

75-44 W

1/29

6pm

@ Lost River Raiders39-53 L

2/1

6pm

vs. Butte Falls Loggers

51-64 L

2/5

5pm

@ Canyonville Pilots

69-47 W

2/8

5:30pm

@ Paisley Broncos67-39 W

2/11

6pm

vs. Rogue River Chieftains​

78-54 W

2/12

6pm

@ Illinois Valley Cougars

Rebroadcast - CLICK HERE!

66-51 W

2/15

8:30pm

@ Illinois Valley Cougars

(League Playoffs - Henley HS)

44-68 L


Girls Basketball Schedule

11/29

5:30pm

vs. Sutherlin

(Bill Spelgatti Invitational)

38-58 L

11/30

3:45pm

vs. South Umpqua Lancers

(Bill Spelgatti Invitational)

31-34 L

12/1

12pm

vs. Warrenton

(Bill Spelgatti Invitational)

29-61 L

12/4

6pm

@ Burns Hilanders

43-73 L

12/7

3pm

vs. Culver Bulldogs

(Running Raider Tourney)

38-42 L

12/8

3pm

@ Burns Hilanders

(Running Raider Tourney)

27-61 L

12/11

5:30pm

vs. Modoc Braves

52-38 W

12/13

4pm

vs. Tulelake Honkers

(Block M Tourney)

65-20 W

12/14

1:10p

vs. Portola (CA)

(Block M Tourney)

54-56 L

12/15

4:10p

@ Modoc Braves

(Block M Tourney)

43-59 L

12/28

6pm

@ Grant Union Prospectors

40-68 L

1/3

6pm

@ Glide Wildcats

41-47 L

1/5

4pm

vs. Lost River Raiders

25-35 L

1/8

6pm

@ Butte Falls Loggers

83-17 W

1/11

6:30pm

vs. Canyonville Pilots

Rebroadcast - CLICK HERE!

55-8 W

1/15

6pm

vs. Bonanza Antlers

44-36 W

1/18

6pm

@ Rogue River Chieftains​

33-38 L

1/22

6pm

vs. Illinois Valley Cougars

49-40 W

1/25

8pm

vs. Glide Wildcats

Rebroadcast - CLICK HERE!

38-31 W

1/29

7:30pm

@ Lost River Raiders
35-30 W

2/1

7:30pm

vs. Butte Falls Loggers

61-26 W

2/5

6:30pm

@ Canyonville Pilots

53-13 W

2/8

6pm

@ Bonanza Antlers

49-47 W

2/11

7:30pm

vs. Rogue River Chieftains

52-46 W

2/12

7:30pm

@ Illinois Valley Cougars

Rebroadcast - CLICK HERE!

50-40 W

2/15

4pm

vs. Rogue River Chieftains

(League Playoffs - Henley HS)

38-35 W

2/16

2pm

@ Lost River Raiders

(League Championship - Henley HS)

30-41 L

2/23

TBD

vs. Kennedy Trojans

(State Playoffs)

17-68 L




Lakeview Honkers


Boys Baseball Schedule

3/21

4:30pm

@ Hosanna Christian / Triad

Rebroadcast - CLICK HERE!

6-11 L

3/26

2pm

@ Modoc Braves
0-2 L

3/30

12pm

@ Lost River Raiders

Rebroadcast - CLICK HERE!

3-1 W

3/30

2pm

@ Lost River Raiders

Rebroadcast- CLICK HERE!

16-2 W

4/2

4:30pm

@ North Lake Cowboys
7-1 W

4/4

2pm

vs. Klamath Union Pelicans
11-1 W

4/4

4:30pm

vs. Klamath Union Pelicans

7-9 L

4/11

4:30pm

vs. Bonanza Antlers
10-0 W

4/13

12pm

vs. Hosanna Christian / Triad

Rebroadcast - CLICK HERE!

3-4 L

4/13

2:30pm

vs. Hosanna Christian / Triad​

Rebroadcast - CLICK HERE!

7-1 W

4/23

4:30pm

vs. North Lake Cowboys

W

(Forfeit)

4/26

2pm

@ Hosanna Christian / Triad

Rebroadcast - CLICK HERE!

12-8 W

4/26

4:30pm

@ Hosanna Christian / Triad

Rebroadcast - CLICK HERE!

11-1 W

5/3

2pm

vs. Rogue River Chieftains

Rebroadcast - CLICK HERE!

2-1 W

5/3

4:30pm

vs. Rogue River Chieftains

Rebroadcast - CLICK HERE!

12-0 W

5/7

4:30pm

@ Bonanza Antlers

22-2 W

5/10

1pm

vs. Burns Hilanders
10-13 L

5/10

3pm

vs. Burns Hilanders
4-16 L

5/13

2pm

@ Illinois Valley Cougars
11-2 W

5/13

4:30pm

@ Illinois Valley Cougars21-3 W

5/20

2pm

vs. Dufur / South Wasco County

(State Playoffs)

5-0 W

5/22

2:30pm

@ Grant Union / Prairie City

(State Playoffs)

4-8 L


Girls Softball Schedule

3/26

4pm

@ Modoc Braves
2-12 L

3/30

12pm

@ Lost River Raiders
1-5 L

3/30

2pm

@ Lost River Raiders
13-3 W

4/2

4:30pm

@ Chiloquin Queens
11-0 W

4/4

2pm

@ Klamath Union Pelicans
17-1 W

4/4

4:30pm

@ Klamath Union Pelicans

20-2 W

4/10

2pm

@ Burns / Crane
11-1 W

4/10

4:30pm

@ Burns / Crane
11-13 L

4/11

4:30pm

vs. Bonanza Antlers

2-9 L

4/18

3pm

vs. Mazama Vikings JV
10-0 W

4/18

5pm

vs. Mazama Vikings JV

Rebroadcast - CLICK HERE!

8-0 W

4/23

4:30pm

vs. Chiloquin Queens
11-0 W

4/24

4:30pm

vs. Modoc Braves

LIVE BROADCAST - CLICK HERE!

0-7 L

4/26

2pm

@ Glide Wildcats
2-5 L

4/26

4:30pm

@ Glide Wildcats

3-5 L

4/29

4:30pm

@ Phoenix Pirates JV

Rebroadcast - CLICK HERE!

14-8 W

5/2

2pm

vs. Butte Falls / Crater Lake
9-0 W

5/2

4:30pm

vs. Butte Falls / Crater Lake
8-4 W

5/4

12pm

vs. Rogue River Chieftains

Rebroadcast - CLICK HERE!

10-0 W

5/4

2pm

vs. Rogue River Chieftains

Rebroadcast - CLICK HERE!

8-4 W

5/7

4:30pm

@ Bonanza Antlers
3-9 L

5/10

1pm

vs. Burns Hilanders

32-2 W

5/10

3pm

vs. Burns Hilanders
22-11 W

5/13

2pm

@ Illinois Valley Cougars16-4 W

5/13

4:30pm

@ Illinois Valley Cougars
11-1 W

5/20

2pm

@ Knappa

(State Playoffs)

5-3 W

5/22

4:30pm

@ Weston-McEwen

(State Playoffs)

5-0 W

5/24

4:30pm

@ Central Linn Cobras

(State Quarterfinals)

9-5 W

5/28

4:30pm

@ North Douglas Warriors

(State Semifinals)

Rebroadcast - CLICK HERE!

0-2 L



2019 Final Four State

​​​​


Athletic Director

Christopher Rose

(541) 947-2287

Principal

Lane Stratton

(541) 947-2287

Superintendent

Will Cahill

(541) 947-3347

Mascot: Honkers


Regular District: 2A-5 Southern Cascade League

Phone: (541) 947-2287 Fax: (541) 947-3601

Website: http://www.lakeview.k12.or.us/

Lake County School District 7

Address: 907 S 3rd St., Lakeview, OR 97630

Lakeview Honkers


Football Schedule

9/7

7pm

@ Burns Hilanders

Rebroadcast - CLICK HERE!

6-33 L

9/14

7pm

vs. Nyssa Bulldogs0-41 L

9/21

7pm

@ Brookings-Harbor​

20-21 L

9/28

7pm

vs. Rogue River Chieftains​

Rebroadcast - CLICK HERE!

14-6 W

10/5

7pm

@ Lost River Raiders

13-12 W

10/12

7pm

@ Coquille Red Devils

Rebroadcast - CLICK HERE!

7-37 L

10/19

7pm

@ Illinois Valley Cougars

Rebroadcast - CLICK HERE!

51-6 W

10/26

7pm

vs. Glide Wildcats

Rebroadcast - CLICK HERE!

21-20 W

11/2

7pm

vs. Jefferson Lions

(State Playoff)

31-12 W

TBD

vs. Monroe Dragons

(State Quarterfinals)

Rebroadcast - CLICK HERE!

7-48 L


Volleyball Schedule

9/6

6:30pm

@ La Pine Hawks
1-3 L

9/8

9am

vs. Adrian Antelopes

(Burns Tournament)

1-2 L

9/11

6pm

vs. Bonanza Antlers1-3 L

9/15

9am

vs. Hosanna Christian Lions

(Tall Man Tournament)

0-2 L

9/18

6pm

@ Lost River Raiders

1-3 L

9/20

6pm

vs. Glide Wildcats

Rebroadcast - CLICK HERE!

0-3 L

9/25

6:30pm

@ Bonanza Antlers

0-3 L

9/27

6pm

vs. Illinois Valley Cougars3-0 W

10/2

6:30pm

@ Rogue River Chieftains​

3-0 W

10/3

6pm

@ Butte Falls Loggers

3-0 W

10/6

2pm

@ Glide Wildcats0-3 L

10/9

6pm

@ Illinois Valley Cougars

Rebroadcast - CLICK HERE!

3-0 W

10/11

6pm

vs. Lost River Raiders

Rebroadcast - CLICK HERE!

0-3 L

10/16

6pm

@ Butte Falls Loggers

2-3 L

10/18

6pm

vs. Rogue River Chieftains

3-1 W

10/20

2pm

@ Glide Wildcats

(League Playoff)

0-3 L


Lakeview Honkers


Boys Soccer Schedule

8/28

4:30pm

@ La Pine Hawks3-9 L

9/8

12pm

@ Cascade Christian Challengers

2-2 T

9/12

4:30pm

vs. Paisley Broncos1-6 L

9/15

1pm

vs. St. Mary's Crusaders0-10 L

9/19

4:30pm

@ Rogue Valley Adventist Hawks4-3 W

9/22

1pm

@ Canyonville Christian Pilots0-4 L

9/26

4:30pm

@ Illinois Valley Cougars

Rebroadcast - CLICK HERE!

2-3 L

9/29

1pm

vs. Rogue River Chieftains2-8 L

10/3

4:30pm

vs. Cascade Christian Challengers

1-6 L

10/6

1pm

@ Paisley Broncos3-3 T

10/10

4pm

@ St. Mary's Crusaders0-12 L

10/17

4pm

vs. Canyonville Christian Challengers0-1 L

10/20

3pm

vs. Illinois Valley Cougars5-1 W

10/24

4:30pm

@ Rogue River Chieftains0-3 L


Girls Soccer Schedule

8/28

4:30pm

@ La Pine Hawks5-0 W

9/6

4pm

vs. Klamath Union Pelicans4-0 W

9/11

4pm

@ Henley Hornets4-3 W

9/18

4pm

@ Mazama Vikings1-1 T

9/19

4:30pm

vs. Cascade Christian Challengers4-3 W

9/22

1pm

vs. Illinois Valley Cougars4-0 W

9/26

4pm

@ St. Mary's Crusaders0-10 L

10/3

4:30pm

@ Rogue River Chieftains4-0 W

10/6

12pm

@ Cascade Christian Challengers0-1 L

10/11

4:30pm

@ Illinois Valley Cougars

Rebroadcast - CLICK HERE!

7-1 W

10/13

1pm

vs. St. Mary's Crusaders1-7 L

10/20

1pm

vs. Rogue River Chieftains

8-1 W

10/31

TBD

@ Brookings-Harbor Bruins

(State Playoff)

2-3 L


2018 League Champions​​

Girls

2019 League Co-Champions




LAKEVIEW HONKERS

Lakeview Honkers


Wrestling Schedule

12/7

3pm

@ Northeast Classic

(Modoc High School)

12/8

9am

@ Northeast Classic

(Modoc High School)

12/14

9am

@ Grants Pass Winter Kickoff

(Grants Pass High School)

12/15

9am

@ Grants Pass Winter Kickoff

(Grants Pass High School)

12/21

2pm

@ Adrian Irwin Invitational

(Ridgeview High School)

12/22

9am

@ Adrian Irwin Invitational

(Ridgeview High School)

12/27

12pm

@ Sierra Nevada Classic

(Reno, NV)

12/28

9am

@ Sierra Nevada Classic

(Reno, NV)

1/4

3pm

@ NorCal Championships

(Anderson, CA)

1/5

9am

@ NorCal Championships

(Anderson, CA)

1/9

6pm

@ Modoc Braves

1/12

11am

@ Rogue River Invitational

(Rogue River High School)

1/14

6pm

Lakeview Dual WRE Match

(Lakeview High School)

1/18

8:30am

@ Oregon Classic

(Deschutes County Expo Center)

1/19

8:30am

@ Oregon Classic

(Deschutes County Expo Center)

1/26

9am

@ Monroe Invitational

(Monroe High School)

2016 League Champions​

2018 League Champions