SPONSOR THE STUDENT BROADCAST PROGRAM! CLICK HERE!

2016 State 5th Place


Hosanna Christian

Lions

 

 

Boys Baseball Schedule

3/14

4:30pm

@ Henley JV Hornets

7-22 L

3/17

12pm

@ Glendale Pirates

11-12 L

3/17

2pm

@ Glendale Pirates

7-3 W

3/23

4pm

@ Tulelake (CA) Honkers9-12 L

3/27

4pm

vs. Peoria (AZ)

(Greenway Festival)

0-12 L

3/28

10am

vs. Littleton (CO)

(Greenway Festival)

0-11 L

3/29

1pm

vs. Brighton (CO)

(Greenway Festival)

1-16 L

3/30

10am

vs. Boulder (CO)

(Greenway Festival)

1-14 L

4/4

4pm

vs. Bonanza Antlers9-13 L

4/4

6pm

vs. Bonanza Antlers4-19 L

4/11

2pm

@ Umpqua Valley Christian2-12 L

4/11

4pm

@ Umpqua Valley Christian8-18 L

4/15

1pm

@ Riddle / Days Creek6-1 W

4/15

3pm

@ Riddle / Days Creek7-4 W

4/22

12pm

@ La Pine Hawks2-3 L

4/22

2pm

@ La Pine Hawks14-5 W

4/26

4pm

@ Cascade Christian JV Challengers12-2 W

4/26

6:30pm

@ Cascade Christian Challengers1-2 L

4/28

5pm

vs. Lost River Raiders10-23 L

4/28

7pm

vs. Lost River Raiders11-9 W

5/3

6pm

vs. Henley JV2 Hornets9-15 L

5/5

12pm

vs. Triad Timber Wolves9-8 W

5/5

2pm

vs. Triad Timber Wolves16-6 W

5/10

4:30pm

vs. Lakeview JV Honkers17-4 W

5/12

5pm

vs. North Lake Cowboys

Rebroadcast - CLICK HERE!

21-0 W

5/12

7pm

vs. North Lake Cowboys

13-2 W

5/17

4:30pm

@ Lost River Raiders

(District Playoff)

Rebroadcast - CLICK HERE!

5-11 L

 

Girls Softball Schedule

3/15

3:30pm

@ Eagle Point JV Eagles
7-17 L

3/17

12pm

@ Glendale Pirates

2-13 L

3/17

2pm

@ Glendale Pirates2-16 L

4/6

3pm

vs. Bonanza Antlers4-17 L

4/6

5pm

vs. Bonanza Antlers4-16 L

4/15

12pm

@ Riddle Irish9-19 L

4/15

2pm

@ Riddle Irish15-25 L

4/18

3pm

vs. Butte Falls Loggers1-24 L

4/18

5pm

vs. Butte Falls Loggers0-14 L

4/22

12pm

@ La Pine Hawks2-18 L

4/22

2pm

@ La Pine Hawks4-18 L

4/26

4pm

@ Cascade Christian JV Challengers
6-16 L

4/29

12pm

vs. Lost River Raiders2-19 L

4/29

2pm

vs. Lost River Raiders3-17 L

5/4

2pm

@ Days Creek Wolves
3-27 L

5/4

4pm

@ Days Creek Wolves
10-25 L

5/6

12pm

vs. Illinois Valley JV Cougars7-9 L

5/6

2pm

vs. Illinois Valley JV Cougars17-7 W

5/12

3pm

vs. Chiloquin Queens1-23 L

5/12

5pm

vs. Chiloquin Queens2-21 L

 

 

2015 League Champions

2015 State 6th Place

2016 State 4th Place

2017 League Champions

Boys Basketball

Girls Basketball

2014 League Champions

2015 League Champions

2016 League Champions

2017 State 2nd Place

RivalBlitz Sports Broadcaster

Dusty Collier

Athletic Secretary

Joan Wonsley

(541) 882-7732

Athletic Director

Tony Bush

(541) 591-0456 x318

Principal

Don Wonsley

(541) 882-7732

Mascot: Lions


Regular District: 1A-5 Mountain Valley League


Phone: (541) 882-7732 Fax: (541) 882-6940


Website: http://www.hosannachristian.org


Address: 5000 Hosanna Way, Klamath Falls, OR 97603



Hosanna Christian

Lions

 

 

Football Schedule

9/1

7:30pm

vs. Crane Mustangs

(Dufur Classic)

Rebroadcast - CLICK HERE!

32-24 W

9/9

3pm

vs. Days Creek Wolves

(North Bend High School)

2-0 W

Forfeit

9/9

3pm

vs. Powers Cruisers

(North Bend High School)

Rebroadcast - CLICK HERE!

52-26 W

9/15

7pm

@ Glendale Pirates

Rebroadcast - CLICK HERE!

70-20 W

9/22

7pm

@ Chiloquin Panthers

Rebroadcast - CLICK HERE!

62-12 W

9/29

7pm

vs. Gilchrist Grizzlies

Rebroadcast - CLICK HERE!

28-0 W

Forfeit

10/6

7pm

vs. Triad Timber Wolves

Rebroadcast - CLICK HERE!

16-42 L

10/12

3pm

@ North Lake Cowboys

Rebroadcast - CLICK HERE!

64-6 W

10/21

7pm

vs. Butte Falls / Crater Lake

Rebroadcast - CLICK HERE!

68-6 W

10/27

7pm

vs. Powers Cruisers

(League Playoff)

Rebroadcast - CLICK HERE!

44-0 W

11/3

7pm

vs. North Douglas Warriors

(State Playoff)

Rebroadcast - CLICK HERE!

50-12 W

11/11

1pm

@ Crane Mustangs

(State Quarter Finals)

Rebroadcast - CLICK HERE!

40-32 W

11/18

12pm

vs. Triad Timber Wolves

(State Semi-Finals - Grants Pass)

Rebroadcast - CLICK HERE!

36-34 W

11/25

12pm

vs. Dufur Rangers

(State Championship)

Rebroadcast - CLICK HERE!

18-60 L

 

Volleyball Schedule

8/25

9am

vs. North Douglas Warriors

(1A Season Preview Tournament)

1-2 L

8/25

12pm

vs. Crosshill Christian

(1A Season Preview Tournament)

Rebroadcast - CLICK HERE!

0-2 L

8/25

3pm

vs. Joseph

(1A Season Preview Tournament)

Rebroadcast - CLICK HERE!

2-0 W

8/25

5pm

vs. Powder Valley Badgers

(1A Season Preview Tournament)

Rebroadcast - CLICK HERE!

2-1 W

8/26

8am

vs. South Wasco County

(1A Season Preview Tournament)

Rebroadcast - CLICK HERE!

2-0 W

8/26

10am

vs. Ione

(1A Season Preview Tournament)

Rebroadcast - CLICK HERE!

2-0 W

8/26

2pm

vs. Perrydale Pirates

(1A Season Preview Tournament)

Rebroadcast - CLICK HERE!

1-2 L

8/26

5pm

vs. Country Christian Cougars

(1A Season Preview Tournament)

Rebroadcast - CLICK HERE!

0-2 L

8/29

7pm

vs. Klamath Union Pelicans

Rebroadcast - CLICK HERE!

2-3 L

9/2

8am

vs. Burns Hilanders

(Basin Best Tournament)

2-1 W

9/2

7pm

vs. Klamath Union Pelicans

(Basin Best Tournament)

2-1 W

9/7

5:15pm

vs. St. Mary's Crusaders

(Mazama High School)

3-0 W

9/7

6pm

vs. Bonanza Antlers

(Mazama High School)

2-3 L

9/8

7pm

vs. Butte Falls Loggers

3-0 W

9/15

5:30pm

vs. Central Christian Tigers
3-0 W

9/16

3:30pm

vs. Modoc Braves

(Tallman Invitational)

2-0 W

9/16

4:30pm

vs. Burns Hilanders

(Tallman Invitational)

0-2 L

9/19

5:30pm

@ Prospect Cougars

3-0 W

9/22

5:30pm

@ Chiloquin Queens

Rebroadcast - CLICK HERE!

3-0 W

9/23

2:30pm

@ Lakeview Honkers

3-0 W

9/29

5pm

vs. Gilchrist Grizzlies

Rebroadcast - CLICK HERE!

3-0 W

9/30

2:30pm

vs. Trinity Lutheran Saints

Rebroadcast - CLICK HERE!

3-0 W

10/5

7pm

@ Triad Timber Wolves

Rebroadcast - CLICK HERE!

3-0 W

10/7

2:30pm

vs. Paisley Broncos​

3-0 W

10/12

5:30pm

@ North Lake Cowgirls

Rebroadcast - CLICK HERE!

3-0 W

10/14

6pm

@ Rogue Valley Adventist Red Tail Hawks

Rebroadcast - CLICK HERE!

3-1 W

10/17

6pm

@ Days Creek Wolves

2-3 L

10/17

5pm

vs. McKenzie Eagles​

3-0 W

10/21

1pm

vs. Trinity Lutheran Saints

(League Playoff)

Rebroadcast - CLICK HERE!

3-0 W

10/21

7pm

vs. Triad Timber Wolves

(League Championship #1 Seed State)

Rebroadcast - CLICK HERE!

3-0 W

10/28

1pm

vs. Alsea Wolverines

(State Playoff)

Rebroadcast - CLICK HERE!

3-0 W

11/3

TBA

vs. Days Creek Wolves

(State Quarter Final Playoff)

Rebroadcast- CLICK HERE!

3-0 W

TBA

TBA

vs. Joseph Eagles

(State Semi Final Playoff)

Rebroadcast - CLICK HERE!

3-0 W

TBA

TBA

vs. Country Christian Cougars

(State Championship)

Rebroadcast - CLICK HERE!

0-3 L

 

 

2015 League Champions

2015 State 2nd Place

2016 League Champions

2016 State 6th Place

2017 League Champions

2017 State 2nd Place

Hosanna Christian

Lions

 

 

Boys Basketball Schedule

12/5

7:30pm

vs. Rogue River Chieftains84-57 W

12/8

7:30pm

vs. Country Christian Cougars

(Cougar Classic)

62-44 W

12/9

12:30p

vs. Crosshill Christian

(Cougar Classic)

67-44 W

12/14

7:30pm

vs. Cascade Christian Challengers

(Holiday Hoops Classic)

36-64 L

12/15

7:30pm

vs. Sherman Huskies

(Holiday Hoops Classic)

42-59 L

12/16

7:30pm

vs. Butte Valley Bulldogs

(Holiday Hoops Classic)

88-54 W

12/23

7:30pm

vs. Alumni

12/28

7pm

vs. Crow Cougars

(1A Hoops Classic)


12/29

7pm

vs. TBD

(1A Hoops Classic)


12/30

7pm

vs. TBD

(1A Hoops Classic)


1/6

3:30pm

@ Chiloquin Panthers

LIVE BROADCAST - CLICK HERE!


1/9

7:30pm

vs. Triad Timber Wolves

LIVE BROADCAST - CLICK HERE!


1/11

7pm

vs. Rogue Valley Adventist Hawks

LIVE BROADCAST - CLICK HERE!


1/13

4:30pm

@ North Lake Cowboys


1/16

7pm

vs. Gilchrist Grizzlies

LIVE BROADCAST - CLICK HERE!


1/18

7pm

@ Rogue Valley Adventist Red Tail Hawks

LIVE BROADCAST - CLICK HERE!


1/20

3:30pm

vs. Paisley Broncos

LIVE BROADCAST - CLICK HERE!


1/23

7:30pm

vs. Canyonville Christian Pilots

LIVE BROADCAST - CLICK HERE!


1/26

6:30pm

@ Prospect Cougars​


1/27

2:30pm

@ Central Christian Tigers


1/30

7:30pm

@ Triad Timber Wolves

LIVE BROADCAST - CLICK HERE!


2/6

7pm

vs. Trinity Lutheran Saints

LIVE BROADCAST - CLICK HERE!


2/7

6:30pm

vs. Prospect Cougars

LIVE BROADCAST - CLICK HERE!


2/8

7:30pm

@ Canyonville Christian Tigers

LIVE BROADCAST - CLICK HERE!


2/10

3:30pm

vs. Chiloquin Panthers

LIVE BROADCAST - CLICK HERE!


2/14

7pm

vs. TBD

2/16

TBD

vs. TBD

(League Playoff)


2/17

TBD

vs. TBD

(League Playoff)


 

Girls Basketball Schedule

12/5

6pm

vs. Rogue River Chieftains65-30 W

12/8

6pm

vs. Country Christian Cougars

(Cougar Classic)

38-43 L

12/9

11am

vs. Crosshill Christian

(Cougar Classic)

65-24 W

12/14

6pm

vs. Cascade Christian Challengers

(Holiday Hoops Classic)

59-57 W

12/15

6pm

vs. Sherman Huskies

(Holiday Hoops Classic)

64-33 W

12/16

6pm

vs. Butte Valley Bulldogs

(Holiday Hoops Classic)

60-32 W

12/23

6pm

vs. Alumni

12/28

5pm

vs. Crow Cougars

(1A Hoops Classic)


12/29

5pm

vs. TBD

(1A Hoops Classic)


12/30

6pm

vs. TBD

(1A Hoops Classic)


1/6

2pm

@ Chiloquin Queens

LIVE BROADCAST - CLICK HERE!


1/9

6pm

vs. Triad Timber Wolves

LIVE BROADCAST - CLICK HERE!


1/11

5:30pm

vs. Rogue Valley Adventist Hawks

LIVE BROADCAST - CLICK HERE!


1/13

3pm

@ North Lake Cowgirls


1/16

5:30pm

vs. Gilchrist Grizzlies

LIVE BROADCAST - CLICK HERE!


1/18

6pm

@ Rogue Valley Adventist Red Tail Hawks

LIVE BROADCAST - CLICK HERE!


1/20

2pm

vs. Paisley Broncos

LIVE BROADCAST - CLICK HERE!


1/23

6pm

vs. Canyonville Christian Pilots

LIVE BROADCAST - CLICK HERE!


1/26

5pm

@ Prospect Cougars​


1/27

1pm

@ Central Christian Tigers​


1/30

6pm

@ Triad Timber Wolves

LIVE BROADCAST - CLICK HERE!


2/7

5pm

vs. Prospect Cougars

LIVE BROADCAST - CLICK HERE!


2/8

6pm

@ Canyonville Christian Pilots

LIVE BROADCAST - CLICK HERE!


2/10

2pm

vs. Chiloquin Queens

LIVE BROADCAST - CLICK HERE!


2/13

7pm

vs. TBD

(League Playoff)


2/16

12pm

vs. TBD

(League Playoff)


2/17

12pm

vs. TBD

(League Playoff)


 

 

LIONS SPONSORS

SMALL SCHOOL BROADCASTING!

​Start Broadcasting Your Games Today. CLICK HERE!

Join us on Facebook and keep up to date with all the news