Game Film Download $10. Game DVD's are $15 plus $3 s/h each and can be purchased by sending an email to Dusty Collier at support@rivalblitz.com or call/text order to 541-851-1971.  Mail checks payable to RivalBlitz, PO Box 253, Midland, OR 97634.​


With respect to our coaches and teams, Game Film is only available for sale to the coaches, athletes, and parents of the teams on the video. Our game video's ARE NOT to be used for scouting purposes. Thank you.


2018 Football & Volleyball


1A Season Preview Volleyball Tournament
​8/24 8am Crane Mustangs vs. Hosanna Lions
8/24 9am Joseph Eagles vs. Alsea Wolverines
8/24 10am N Clackamas Saints vs. Powder Valley Badgers
8/24 11am Crosshill Eagles vs. North Douglas Warriors
8/24 11am Days Creek Wolves vs. Perrydale Pirates
8/24 12pm Adrian Antelopes vs. McKenzie Eagles
8/24 12pm Joseph Eagles vs. Hosanna Lions
8/24 1pm Country Cougars vs. Echo Cougars
8/24 1pm Crane Mustangs vs. Alsea Wolverines
8/24 2pm Perrydale Pirates vs. Prairie City Panthers
8/24 2pm Days Creek Wolves vs. North Clackamas Saints
8/24 3pm Powder Valley Badgers vs. N Douglas Warriors
8/24 3pm Joseph Eagles vs. Crosshill Eagles
8/24 4pm Crane Mustangs vs. Perrydale Pirates
8/24 4pm Echo Cougars vs. Hosanna Lions
8/24 5pm Crosshill Eagles vs. Adrian Antelopes
8/24 5pm Prairie City Panthers vs. McKenzie Eagles
8/24 6pm Alsea Wolverines vs. N Clackamas Saints
8/24 6pm Powder Valley Badgers vs. Days Creek Wolves
8/24 7pm Crane Mustangs vs. Country Cougars
8/25 8am Joseph Eagles vs. McKenzie Eagles
8/25 8am Prairie City Panthers vs. Country Cougars
8/25 9am Hosanna Lions vs. Perrydale Pirates
8/25 9am Alsea Wolverines vs. Powder Valley Badgers
8/25 10am Days Creek Wolves vs. Echo Cougars
8/25 10am Adrian Antelopes vs. North Clackamas Saints
8/25 11am N Douglas Warriors vs. Country Cougars
8/25 11am Crane Mustangs vs. Crosshill Eagles
8/25 12pm McKenzie Eagles vs. Powder Valley Badgers
8/25 12pm Perrydale Pirates vs. Joseph Eagles
8/25 1pm Prairie City Panthers vs. Alsea Wolverines
8/25 1pm North Clackamas Saints vs. Hosanna Lions
8/25 2pm Days Creek Wolves vs. Prairie City Panthers
8/25 2pm Crane Mustangs vs. North Douglas Warriors
8/25 3pm Echo Cougars vs. N Clackamas Saints
8/25 3pm Perrydale Pirates vs. Adrian Antelopes
8/25 4pm Days Creek Wolves vs. Prairie City Panthers
8/25 4pm Joseph Eagles vs. North Douglas Warriors
8/25 5pm Alsea Wolverines vs. Adrian Antelopes
8/25 5pm Powder Valley Badgers vs. Country Cougars
8/25 6pm Crosshill Eagles vs. Hosanna Lions
8/25 6pm Echo Cougars vs. McKenzie Eagles​​


Dufur Football Classic
8/30 7:30pm Triad Timber Wolves vs. Dufur Rangers
8/31 1pm Union Bobcats vs. Oakridge Warriors
8/31 7:30pm Hosanna Lions vs. Falls City Mountaineers
9/1 10am Dufur Rangers JV vs. Adrian Antelopes JV

9/1 1pm Bonanza Antlers vs. Mohawk Mustangs
9/1 4pm Camas Valley Hornets vs. Crane Mustangs
9/1 7:30pm Sherman Huskies vs. Elkton Elks


9/6 7pm Triad Timber Wolves @ Hosanna Christian Lions Volleyball

9/7 7pm Lakeview Honkers @ Burns Hilanders Football

9/18 5pm Trinity Lutheran Saints @ Triad Timber Wolves Volleyball

9/18 5:30pm Rogue Valley Adventist Red Tail Hawks @ Hosanna Christian Lions Volleyball

9/20 5:30pm Chiloquin @ Hosanna Volleyball

Sisters Volleyball Tournament
Pool Play
9/22 8am Sisters Outlaws vs. Klamath Union Pelicans
9/22 8am Tillamook Cheesemakers vs. Henley Hornets
9/22 8am Marist Spartans vs. Estacada Rangers
9/22 8am Hidden Valley Mustangs vs. La Grande Tigers
9/22 8am Valley Catholic Valiants vs. Cascade Cougars
9/22 9am Burns Hilanders vs. Madras White Buffaloes
9/22 9am Vale Vikings vs. Siuslaw Vikings
9/22 9am Baker Bulldogs vs. Stayton Eagles
9/22 9am Sweet Home Huskies vs. North Bend Bulldogs
9/22 9am Cottage Grove Lions vs. North Valley Knights
9/22 10am Sisters Outlaws vs. Madras White Buffaloes
9/22 10am Tillamook Cheesemakers vs. Siuslaw Vikings
9/22 10am Marist Spartans vs. Stayton Eagles
9/22 10a Hidden Valley Mustangs vs North Bend Bulldogs
9/22 10am Valley Catholic Valiants vs. North Valley Knights
9/22 11am Burns Hilanders vs. Klamath Union Pelicans
9/22 11am Vale Vikings vs. Henley Hornets
9/22 11am Baker Bulldogs vs. Estacada Rangers
9/22 11am Sweet Home Huskies vs. La Grande Tigers
9/22 11am Cottage Grove Lions vs. Cascade Cougars
9/22 12pm KU Pelicans vs. Madras White Buffaloes
9/22 12pm Henley Hornets vs. Siuslaw Vikings
9/22 12pm Estacada Rangers vs. Stayton Eagles
9/22 12pm La Grande Tigers vs. North Bend Bulldogs
9/22 12pm Cascade Cougars vs. North Valley Knights
9/22 1pm Sisters Outlaws vs. Burns Hilanders
9/22 1pm Tillamook Cheesemakers vs. Vale Vikings
9/22 1pm Marist Spartans vs. Baker Bulldogs
9/22 1pm Hidden Valley Mustangs vs Sweet Home Huskies
9/22 1pm Valley Catholic Valiants vs. Cottage Grove Lions
Bracket Play
9/22 2:30pm Sisters vs. Burns
9/22 2:30pm Estacada vs. Tillamook
9/22 2:30 Valley Catholic vs. Cottage Grove
9/22 2:30pm Klamath Union vs. Cascade
9/22 2:30pm Vale vs. Hidden Valley
9/22 2:30pm La Grande vs. Siuslaw​
9/22 3:30pm Marist vs. Sweet Home
9/22 3:30m Estacada vs. Tillamook
9/22 3:30pm Madras vs. North Bend 
9/22 3:30pm Stayton vs. North Valley
9/22 3:30pm Henley vs. Baker
9/22 4:30pm Sisters vs. Sweet Home 
9/22 4:30pm Tillamook vs. Valley Catholic 
9/22 4:30pm Hidden Valley vs. Stayton
9/22 4:30pm  La Grande vs. Henley
9/22 6pm Sisters vs. Tillamook Gold Championship
9/22 6pm Henley vs. Hidden Valley Silver Championship


9/25 7pm Hosanna Christian Lions @ Triad Timber Wolves Volleyball

9/27 7pm Prospect Cougars @ Hosanna Christian Lions Volleyball

9/28 7pm Rogue River Chieftains @ Lakeview Honkers Football

9/29 7pm Hosanna Christian Lions @ Triad Timber Wolves Football

10/4 7pm North Lake Cowboys @ Hosanna Christian Lions Football

10/5 7pm Days Creek Wolves @ Riddle Irish Football

10/5 2pm Camas Valley Hornets @ Butte Falls Loggers Football

10/9 6pm Hosanna Christian Lions @ Central Christian Tigers Volleyball

10/11 6pm Lost River Raiders @ Lakeview Honkers Volleyball

10/12 7pm Lakeview Honkers @ Coquille Red Devils Football

10/13 1pm Riddle Irish @ Camas Valley Hornets Football

10/16 4pm McKenzie Eagles @ Hosanna Christian Lions Volleyball

10/16 5:30pm McKenzie Eagles vs. Days Creek Wolves Volleyball

10/16 8pm Days Creek Wolves @ Hosanna Christian Lions Volleyball

10/19 7pm Chiloquin Panthers @ Hosanna Christian Lions Football

10/24 5pm Crane Mustangs @ Gilchrist Grizzlies State Volleyball

10/26 7pm Glide Wildcats @ Lakeview Honkers Football

10/27 2pm Jordan Valley Mustangs @ Hosanna Christian Lions State Volleyball


OSAA 2A/1A State Volleyball Final Site Tournaments
11/2 8am Perrydale vs. St. Paul Court 1
11/2 8am Days Creek vs. North Douglas Court 2
11/2 10am Crosshill Ch. vs. Hosanna Ch. Court 1
11/2 10am Joseph vs. Powder Valley Court 2
11/2 1:15pm Glide vs. Kennedy Court 1
11/2 1:15 pm Weston-McEwen vs. Portland Ch. Court 2
11/2 3:15pm Oakridge vs. Central Linn Court 1
11/2 3:15pm Coquille vs. Grant Union Court 2
​11/2 6:30pm North Douglas vs. St. Paul Court 1
11/2 6:30pm Hosanna Ch. vs. Powder Valley Court 2
11/2 8:30pm Portland Ch. vs. Kennedy Court 1
11/2 8:30pm Central Linn vs. Grant Union Court 2
11/3 8am Perrydale vs. Days Creek Court 1
11/3 8am Crosshill Ch. vs. Joseph Court 2
11/3 10am Glide vs. Weston-McEwen Court Court 1
11/3 10am Coquille vs. Oakridge Court 2
11/3 12pm North Douglas vs. Hosanna Court 1 1A 3rd/5th
11/3 12pm Crosshill vs. Perrydale Court 2 1A 4th/6th
11/3 2:15pm Central Linn vs. Kennedy Court 1 2A 3rd/5th
11/3 2:15p Coquille vs Weston-McEwen Court 2 2A 4th/6th
11/3 6pm Powder Valley vs. St. Paul 1A Volleyball Championship
11/3 8:30pm Portland Ch vs Grant Union 2A Volleyball Championship


11/9 7:30pm Mazama Vikings @ Marshfield Pirates State Football Quarterfinals

11/10 1pm Lakeview Honkers @ Monroe Dragons State Football Quarterfinals

11/10 1pm Adrian/Jordan Valley Antelopes @ Hosanna Christian Lions State Football Quarterfinals

11/17 12pm Lost River Raiders vs. Kennedy Trojans State Football Semifinals

11/17 4pm Hosanna Christian Lions vs. Dufur Rangers State Football Semifinals

11/24 6pm Chester Volcanoes @ Fall River Bulldogs NSCIF Division 5 Football Championship

12/1 7pm Sutter Union Huskies vs. West Valley Eagles NSCIF Division 3 Football Championship

12/3 4pm Triad Timber Wolves @ Butte Valley Bulldogs Girls Basketball

12/3 5:30pm Triad Timber Wolves @ Butte Valley Bulldogs JV Boys Basketball

12/3 7pm Triad Timber Wolves @ Butte Valley Bulldogs Boys Basketball


CIF State Football Northern Region Bowl Games

12/7 7:30pm Rio Linda Knights @ West Valley Eagles CIF D5-AA Northern Regional Final

12/8 6pm Central Valley Christian Cavaliers @ Pleasant Valley Vikings CIF D4-AA State Championship


12/10 5:30pm New Hope Christian Warriors @ Hosanna Christian Lions Girls Basketball

12/10 7pm New Hope Christian Warriors @ Hosanna Christian Lions Boys Basketball


Holiday Hoops Classic

12/14 Butte Valley vs. Klamath Union Girls Basketball

12/14 Butte Valley vs. Klamath Union Boys Basketball

12/14 Henley vs. Pacific Girls Basketball

12/14 Trinity Lutheran vs. Pacific Boys Basketball

12/14 Sherman vs. Hosanna Christian Girls Basketball

12/14 Sherman vs. Hosanna Christian Boys Basketball

12/15 Klamath Union vs. Sherman Girls Basketball

12/15 Butte Valley vs. Sherman Boys Basketball

12/15 Butte Valley vs. Henley Girls Basketball

12/15 Klamath Union vs. Trinity Boys Basketball

12/15 Pacific vs. Hosanna Girls Basketball

12/15 Pacific vs. Hosanna Boys Basketball


12/18 Triad @ North Lake Girls Basketball

12/18 Triad @ North Lake Boys Basketball

12/21 Paisley @ Hosanna Girls Basketball

12/21 Paisley @ Hosanna Boys Basketball

12/22 Trinity @ Triad Boys Basketball

​1/5 Trinity @ Hosanna Boys Basketball

1/9 Hosanna @ Triad Boys Basketball

1/11 Canyonville @ Lakeview Girls Basketball

1/11 Canyonville @ Lakeview Boys Basketball

1/12 Rogue Valley Adventist @ Triad Girls Basketball

1/12 Rogue Valley Adventist @ Triad Boys Basketball

1/18 North Lake @ Triad Girls Basketball

1/18 #6 North Lake @ #2 Triad Boys Basketball

1/19 #8 Rogue Valley Adventist @ #13 Hosanna Girls Basketball

1/19 Rogue Valley Adventist @ Hosanna Boys Basketball

1/22 Chiloquin @ Hosanna Girls Basketball

1/22 Chiloquin @ Hosanna Boys Basketball

1/25 Glide @ Lakeview Girls Basketball

1/25 Glide @ Lakeview Boys Basketball

1/26 #15 North Lake @ #8 Hosanna Lions Girls Basketball

1/26 #7 North Lake @ Hosanna Christian Boys Basketball

1/29 Triad @ #8 Hosanna Christian Girls Basketball

​1/29 #2 Triad @ Hosanna Christian Boys Basketball

2/1 Chiloquin @ Triad Girls Basketball

​2/1 Chioquin @ #3 Triad Boys Basketball

2/2 Hosanna Christian @ #6 Trinity Lutheran Boys Basketball

​2/12 American Christian @ Butte Valley Girls State Basketball

2/20 TBD Adrian @ Hosanna Girls State Basketball

Northern Section CIF State Basketball Championship
2/22 12:45pm Biggs vs. Trinity D5 Girls
2/22 2:30pm Mt. Shasta vs. Durham D5 Boys
2/22 4:15pm Enterprise vs. Foothill D3 Girls
2/22 6pm Pleasant Valley vs. Foothill D3 Boys
2/22 7:45pm West Valley vs. University Prep D4 Boys
2/23 12:45pm Surprise Valley vs Greenville D7 Girls
2/23 2:30pm Butte Valley vs McCloud  D7 Boys
2/23 4:15pm Redding Christian vs Etna D6 Girls
2/23 6pm Redding Christian vs. American Christian D6 Boys
2/23 7:45pm Lassen vs. Willows D4 Girls


OSAA 1A State Girls Basketball Tournament
2/28 1:30pm Joseph @ St. Paul
2/28 3:15pm Days Creek @ Damascus Christian
2/28 6:30pm Perrydale @ Jordan Valley
2/28 8:15pm Crane @ Powder Valley
3/1 8am Days Creek vs. Joseph
3/1 9:45am Crane vs. Jordan Valley
3/1 4:15pm Damascus Christian vs. St. Paul
3/1 6pm Perrydale @ Powder Valley
3/2 10:45am Crane vs. Joseph4th/6th
3/2 6:45pm Damascus Christian vs. Perrydale3rd/5th
3/2 8:30pm Powder Valley vs. St. Paul1st/2nd

OSAA 1A State Boys Basketball Tournament
2/27 1:30pm Prairie City @ Sherman 
2/27 3:15pm Nixyaawii @ Horizon Christian, Hood River
2/27 6:30pm Trinity Lutheran @ Triad
2/27 8:15pm Days Creek @ Damascus Christian
2/28 9am Horizon Christian vs. Sherman
2/28 10:45am Triad vs. Damascus Christian
3/1 12pm Prairie City vs. Trinity Lutheran
3/1 1:45pm Days Creek vs. Trinity Lutheran
3/2 8am Damascus Christian vs. Sherman4th/6th
3/2 11:30pm Prairie City vs. Days Creek3rd/5th
3/2 7pm Trinity Lutheran vs. Nixyaaway1st/2nd

OSAA 4A State Playoffs - BONUS GAMES
3/1 8:30pm Marist Catholic @ Baker Boys Basketball
3/2 4pm Seaside @ Baker Girls Basketball

CIF Northern Regional D5 Final
3/5 6pm Dinuba @ Mt. Shasta Boys Basketball


​3/19 4:30pm Hosanna / Triad @ Bonanza Baseball

3/21 4:30pm Lakeview @ Hosanna / Triad Baseball

3/22 4:30pm Henley JV @ Hosanna / Triad Baseball

3/30 12pm Lakeview @ Lost River Baseball

3/30 2pm Lakeview @ Lost River Baseball

4/5 4:30pm Glendale @ Bonanza Baseball

4/6 12pm North Bend @ Eagle Point Baseball

4/6 3pm North Bend @ Eagle Point Baseball

4/9 4:30pm North Lake @ Bonanza Baseball

4/11 4:30pm Hosanna / Triad @ North Lake Baseball

4/13 12pm Hosanna / Triad @ Lakeview Baseball

4/13 2:30pm Hosanna / Triad @ Lakeview Baseball

4/16 4:30pm Bonanza @ Hosanna / Triad Baseball

4/18 5pm Mazama JV @ Lakeview Softball

4/23 4:30pm Hosanna / Triad @ Modoc Baseball

4/24 4:30pm Modoc @ Lakeview Softball

4/26 2pm Lakeview @ Hosanna / Triad Baseball

4/26 5pm Lakeview @ Hosanna / Triad Baseball

4/29 4:30pm Lakeview @ Phoenix JV Softball

5/3 2pm Rogue River @ Lakeview Baseball

5/3 4:30pm Rogue River @ Lakeview Baseball

5/4 12pm Rogue River @ Lakeview Softball

5/4 2:30pm Rogue River @ Lakeview Softball

5/7 2pm North Lake @ Hosanna / Triad Baseball

5/7 4pm North Lake @ Hosanna / Triad Baseball

5/13 4:30pm Hosanna / Triad @ Rogue River Baseball

5/20 4:30pm Pilot Rock / Nixyaawii / Ukiah @ Hosanna  / Triad State Baseball

5/22 4:30pm North Douglas @ Bonanza State Softball

5/29 4:30pm Lakeview @ North Douglas State Softball


Game DVD Orders