Superintendent

Greg Thede

(541) 883-5000


Join us on Facebook to keep up with all the news 

2016 League Champion

Athletic Director

Jordan Osborn

(541) 783-2321

Principal

Scott Preston

(541) 783-2321

PANTHERS / QUEENS SPONSORS


Chiloquin Panthers


Boys Basketball Schedule

12/1

TBD

@ New Hope Christian Warriors62-35 W

12/6

7:30pm

vs. Butte Falls Loggers

50-41 W

12/8

4:30pm

vs. Powers Cruisers

(Pacific X-over)

66-44 W

12/9

4:30pm

vs. Pacific Pirates

(Pacific X-over)

47-68 L

12/12

7:30pm

@ Bonanza Antlers

Rebroadcast - CLICK HERE!

64-56 W

12/14

7pm

vs. Rogue River Chieftains

Rebroadcast - CLICK HERE!

70-56 W

12/15

7:30pm

@ Butte Falls Loggers

51-33 W

12/19

5:30pm

@ North Lake Cowboys
68-51 W

12/29

7pm

vs. Triad Timber Wolves

Rebroadcast - CLICK HERE!

37-64 L

1/5

7pm

vs. Prospect Cougars68-44 W

1/6

3:30pm

vs. Hosanna Christian Lions

Rebroadcast - CLICK HERE!

61-85 L

1/9

7:30pm

@ Rogue Valley Adventist Red Tail Hawks51-62 L

1/12

7pm

@ Canyonville Christian Pilots56-50 W

1/13

3:30pm

vs. Central Christian Pilots85-76 W

1/20

3:30pm

vs. Gilchrist Grizzlies​

64-56 W

1/27

3pm

@ Paisley Broncos75-65 W

1/30

7:30pm

vs. Rogue Valley Adventist Hawks

Rebroadcast - CLICK HERE!

72-45 W

2/2

7pm

@ Prospect Cougars​

69-23 W

2/3

3:30pm

vs. Trinity Lutheran Saints

Rebroadcast - CLICK HERE!

50-33 W

2/8

8pm

@ Triad Timber Wolves

43-58 L

2/10

3:30pm

@ Hosanna Christian Lions

Rebroadcast - CLICK HERE!

35-57 L

2/12

7pm

vs. Central Christian Tigers

Rebroadcast - CLICK HERE!

(League Playoff)

65-47 W

2/16

7:15pm

vs. Hosanna Christian Lions

(League Playoff)

Rebroadcast - CLICK HERE!

43-70 L

2/17

2pm

vs. Trinity Lutheran Saints

(League Playoff #3 Seed)

Rebroadcast - CLICK HERE!

47-55 L


Girls Basketball Schedule

12/1

TBD

@ New Hope Christian Warriors39-14 W

12/6

6pm

vs. Butte Falls Loggers

68-28 W

12/8

3pm

vs. Powers Cruisers

(Pacific X-over)

66-15 W

12/9

3pm

vs. Pacific Pirates

(Pacific X-over)

49-32 W

12/12

6pm

@ Bonanza Antlers

Rebroadcast - CLICK HERE!

51-53 L

12/14

5:30pm

vs. Rogue River Chieftains

Rebroadcast - CLICK HERE!

76-46 W

12/15

6pm

@ Butte Falls Loggers

67-23 W

12/19

4pm

@ North Lake Cowgirls
51-35 W

12/29

5:30pm

vs. Triad Timber Wolves

Rebroadcast - CLICK HERE!

43-38 W

1/5

5:30pm

vs. Prospect Cougars58-15 W

1/6

2pm

vs. Hosanna Christian Lions

Rebroadcast - CLICK HERE!

50-49 W

1/9

6pm

@ Rogue Valley Adventist Red Tail Hawks36-42 L

1/12

4:30pm

@ Canyonville Christian Pilots65-15 W

1/13

2pm

vs. Central Christian Pilots72-18 W

1/20

2pm

vs. Gilchrist Grizzlies

55-24 W

1/27

1:30pm

@ Paisley Broncos58-35 W

1/30

6pm

vs. Rogue Valley Adventist Hawks

Rebroadcast - CLICK HERE!

29-37 L

2/2

5:30pm

@ Prospect Cougars

48-18 W

2/8

6:30pm

@ Triad Timber Wolves

40-42 L

2/10

2pm

@ Hosanna Christian Lions

Rebroadcast - CLICK HERE!

45-43 W

2/16

5:30pm

vs. Triad Timber Wolves

(Mountain Valley League Playoff)

Rebroadcast - CLICK HERE!

36-48 L

2/17

7:15pm

vs. Rogue Valley Adventist Hawks

(League Playoff #3 Seed)

Rebroadcast - CLICK HERE!

48-42 W

2/20

TBD

@ Jordan Valley

(State Playoff)

30-54 L


2015 League Champion

Girls Basketball

Boys Basketball

Chiloquin Panthers


Boys Baseball Schedule

TBA

TBD0-0


Girls Softball Schedule

3/12

4pm

vs. Mazama JV Vikings
10-14 L

3/19

4pm

vs. Mazama JV Vikings 
9-25 L

3/21

4pm

vs. Klamath Union Pelicans4-28 L

4/3

4:30pm

vs. Lost River Raiders0-19 L

4/19

4:30pm

@ Hosanna Christian Lions

Rebroadcast - CLICK HERE!

7-24 L

4/21

12pm

@ La Pine JV Hawks
16-12 W

4/21

2pm

@ La Pine JV Hawks
8-10 L

4/23

2pm

vs. Riddle Irish

Rebroadcast - CLICK HERE!

2-20 L

4/23

4pm

vs. Riddle Irish

Rebroadcast - CLICK HERE!

9-19 L

4/24

4:30pm

vs. Hosanna Christian Lions

Rebroadcast - CLICK HERE!

21-8 W

4/28

12pm

vs. Butte Falls Loggers

11-26 L

4/28

2:30pm

vs. Butte Falls Loggers​

13-31 L

5/3

4:30pm

@ Lost River Raiders2-20 L

5/8

2pm

@ Bonanza Antlers1-12 L

5/8

4:30pm

@ Bonanza Antlers2-13 L

5/11

2:30pm

@ Days Creek Wolves
3-20 L

5/11

4:15pm

@ Days Creek Wolves
6-16 L


SPONSOR THE STUDENT BROADCAST PROGRAM! CLICK HERE!

Student Basketball Broadcasters Needed

Call 541-851-1971

Mascot: Panthers


Regular District: 1A-5 Mountain Valley League

Phone: (541) 783-2321 Fax: (541) 783-2792

Website: http://www.kcsd.k12.or.us/

Klamath County School District

Address: 300 Elm St., Chiloquin, OR 97624

SMALL SCHOOL BROADCASTING!

​Start Broadcasting Your Games Today. CLICK HERE!

Chiloquin Panthers


Football Schedule

8/25

TBD

@ North Lake Cowboys0-0

8/31

7pm

vs. Glendale Pirates

/9/7

7pm

@ Mohawk Mustangs

9/14

7pm

vs. Riddle Irish


9/21

7pm

@ Prospect Cougars

9/28

2pm

@ North Lake Cowboys

10/5

7pm

@ Bonanza Antlers

10/12

7pm

vs. Triad Timber Wolves


10/19

7pm

@ Hosanna Christian Lions

LIVE BROADCAST - CLICK HERE!



Volleyball Schedule

8/25

TBD

@ Lowell Devils0-0

8/31

TBD

@ Prospect Cougars

9/1

TBD

vs. TBD

(Basin Best Tournament)


9/4

5:30pm

vs. Hosanna Christian Lions


9/6

5pm

vs. Rogue Valley Adventist Hawks


9/7

5pm

@ Mohawk Mustangs


9/11

5pm

vs. Central Christian Lions

9/11

5pm

vs. Central Catholic Rams

9/13

5:30pm

@ Triad Timber Wolves

9/15

TBD

vs. TBD

(Umpqua Tournament)


9/18

5pm

vs. Prospect Cougars

9/20

5:30pm

@ Hosanna Christian Lions

LIVE BROADCAST - CLICK HERE!


9/25

5:30pm

@ Rogue Valley Adventist Hawks


9/27

5pm

vs. Gilchrist Grizzlies

9/28

5:30pm

@ North Lake Cowgirls


9/29

TBD

vs. TBD

(Gilchrist Tournament)


10/2

5pm

vs. Triad Timber Wolves

10/9

5pm

vs. Trinity Lutheran Saints

10/11

5pm

@ Paisley Broncis