Girls

Butte Falls Loggers


Boys Basketball Schedule

11/29

5:30pm

@ Rogue River Chieftains​

55-40 W

12/5

7pm

@ Prospect Cougars

69-11 W

12/6

7:30pm

@ Chiloquin Panthers

41-50 L

12/15

7:30pm

vs. Chiloquin Panthers

33-51 L

12/16

7pm

vs. Prospect Cougars

71-24 W

12/19

6pm

vs. Trinity Lutheran Saints

32-57 L

1/5

7:30pm

vs. Crow Cougars

57-15 W

1/9

7:30pm

@ Bonanza Antlers

61-55 W

1/12

7:30pm

vs. Oakland Oakers

Rebroadcast - CLICK HERE!

31-64 L

1/16

7:30pm

@ Lost River Raiders

Rebroadcast - CLICK HERE!

42-49 L

1/19

7:30pm

vs. Monroe Dragons

51-80 L

1/23

7:30pm

vs. Riddle Irish

57-45 W

1/26

7:30pm

@ Crow Cougars
62-34 W

1/27

7:30pm

@ Oakridge Warriors38-62 L

1/30

7:30pm

vs. Bonanza Antlers

50-36 W

2/3

7:30pm

vs. Oakridge Warriors

50-66 L

2/6

7:30pm

vs. Lost River Raiders50-56 L

2/8

7:30pm

@ Oakland Oakers25-59 L

2/9

7:30pm

@ Monroe Dragons33-59 L

2/13

7:30pm

@ Riddle Irish58-57 W

2/16

6pm

@ Oakridge Warriors

(League Playoff)

49-64 L


Girls Basketball Schedule

11/29

4pm

@ Rogue River Chieftains​

29-44 L

12/5

5:30pm

@ Prospect Cougars45-29 W

12/6

6pm

@ Chiloquin Queens

28-68 L

12/15

6pm

vs. Chiloquin Queens​

23-67 L

12/16

6pm

vs. Prospect Cougars47-13 W

12/22

4pm

vs. Pacific Pirates35-38 L

1/5

6pm

vs. Crow Cougars39-61 L

1/9

6pm

@ Bonanza Antlers​

18-62 L

1/12

6pm

vs. Oakland Oakers

Rebroadcast - CLICK HERE!

13-59 L

1/16

6pm

@ Lost River Raiders

Rebroadcast - CLICK HERE!

8-41 L

1/19

6pm

vs. Monroe Dragons16-56 L

1/23

6pm

vs. Riddle Irish46-36 W

1/26

6pm

@ Crow Cougars20-48 L

1/27

6pm

@ Oakridge Warriors18-42 L

1/30

6pm

vs. Bonanza Antlers​

20-42 L

2/3

6pm

vs. Oakridge Warriors29-51 L

2/6

6pm

vs. Lost River Raiders24-46 L

2/8

6pm

@ Oakland Oakers16-64 L

2/9

6pm

@ Monroe Dragons20-55 L

2/13

6pm

@ Riddle Irish36-26 W


Principal

Dianne Gorman

(541) 865-3563

Superintendent

Dr. Phil Long

(541) 865-3563

Mascot: Loggers


Regular District: 1A-5 Mountain Valley League

Phone: (541) 865-3563 Fax: (541) 865-7810

Website: http://www.buttefalls.k12.or..us/

Butte Falls School District 91

Address: 625 Fir St., Butte Falls, OR 97522

Butte Falls Loggers


Football Schedule

9/8

7pm

@ Bonanza Antlers32-12 W

9/22

3pm

@ North Lake Cowboys62-26 W

9/29

7pm

@ Chiloquin Panthers
62-20 W

10/14

6pm

@ Triad Timber Wolves​

28-68 L

10/20

7pm

@ Hosanna Christian Lions

Rebroadcast - CLICK HERE!

6-68 L

10/28

3:30pm

vs. Prospect Cougars
58-6 W


Volleyball Schedule

8/24

4pm

vs. Glendale Pirates

3-0 W

8/24

7:30pm

vs. Days Creek Wolves​

0-3 L

9/8

7pm

@ Hosanna Christian Lions

0-3 L

9/9

9am

vs. Days Creek Wolves

(Glendale Tournament)

0-2 L

9/22

1pm

@ North Lake Cowgirls

1-3 L

9/23

5:30pm

vs. Prospect Cougars

3-2 W

9/29

5:15pm

@ Chiloquin Queens1-3 L

9/30

2:30pm

vs. Central Christian Tigers3-0 W

10/3

TBD

vs. Triad Timber Wolves

1-3 L

10/6

4pm

vs. Gilchrist Grizzlies3-1 W

10/10

5:30pm

@ Rogue Valley Adventist Red Tail Hawks1-3 L

10/14

2:30pm

@ Paisley Broncos

0-3 L

Butte Falls Loggers


Boys Baseball Schedule

3/31

1:30pm

vs. Umpqua Valley Christian Monarchs0-34 L

4/3

5pm

@ Crater Comets JV23-21 L

4/13

4:30pm

vs. Glendale Pirates

1-16 L

4/14

12pm

vs. Hosanna Christian Lions

0-14 L

4/14

2:30pm

vs. Hosanna Christian Lions

6-25 L

4/17

4:30pm

@ Propsect Cougars20-21 L

4/18

6:30pm

@ Umpqua Valley Christian Monarchs0-20 L

4/20

4:30pm

@ Bonanza Antlers​

8-19 L

4/27

1pm

@ North Lake Cowboys4-23 L

4/27

3pm

@ North Lake Cowboys4-27 L

5/1

2pm

@ Riddle Irish0-10 L

5/1

4:30pm

@ Riddle Irish5-22 L

5/4

4:30pm

@ Triad Timber Wolves​

0-15 L

5/7

3:30pm

@ Glendale Pirates​

5-15 L

5/12

12pm

vs. Lost River Raiders

0-17 L

5/12

2pm

vs. Lost River Raiders​

1-16 L


Girls Softball Schedule

3/14

4pm

@ Cascade Christian Challengers2-22 L

3/21

3pm

@ Illinois Valley Cougars8-10 L

3/31

1pm

@ Days Creek Wolves

12-13 L

3/31

3pm

@ Days Creek Wolves​

6-12 L

4/10

4:30pm

@ Riddle Irish
15-19 L

4/13

4:30pm

@ Glendale Pirates9-3 W

4/17

3pm

vs. Phoenix JV Pirates6-2 W

4/17

4:30pm

vs. Phoenix JV Pirates13-8 W

4/18

2:30pm

vs. Hosanna Christian Lions

15-5 W

4/18

4:30pm

vs. Hosanna Christian Lions
21-11 W

4/20

4:30pm

@ Bonanza Antlers
0-10 L

4/24

4:30pm

vs. Days Creek Wolves
5-15 L

4/28

12pm

@ Chiloquin Queens

26-11 W

4/28

2:30pm

@ Chiloquin Queens​

31-13 W

5/1

4:30pm

vs. Riddle Irish​

7-14 L

5/7

3:30pm

@ Glendale Pirates20-7 W

5/12

12pm

vs. Lost River Raiders6-17 L

5/12

2pm

vs. Lost River Raiders5-15 L

5/15

4:30pm

@ Lost River Raiders

(League Playoff)

9-8 W

8 inn

5/18

2pm

@ Days Creek Wolves

(League Playoff)

20-9 W

5/23

TBD

@ Toledo Boomers

(State Playoff)

0-5 L


BUTTE FALLS LOGGERS SPONSORS

Boys

Join us on Facebook to keep up with all the news 

SMALL SCHOOL BROADCASTING!

​Start Broadcasting Your Games Today. CLICK HERE!

SPONSOR THE STUDENT BROADCAST PROGRAM! CLICK HERE!

Basketball Student Broadcasters Needed

 Call 541-851-1971 

League Championships

Athletic Director

Paul Bell

(541) 865-3563

2016